Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak je to přesně s maturitou z ČJ?

Od: cvbtrs odpovědí: 2 změna:

Ahoj, jaké je pořadí částí MZ z češtiny? První je didakťák, co je pak, sloh nebo ústní? A když neudělám didakťák, k slohu a ústní nejdu a dělám na podzim celou MZ z ČJ znovu? Dík moc!

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lmgify
hodnocení

0x

Veškeré info je uvedeno ve Školském zákoně a jeho prováděcí vyhlášce.

Pořadí sloh-ústní není udáno nebo jsem to nedohledal. Konkrétní průběh zkoušky oznámí několik měsíců předem ředitel.

K profilové části MZ se pokračuje i když neuděláš společnou část MZ - "didakťák" ( §79 odst.6).

U opravek MZ se opakují jen ty části, které jsi neudělal(a), tedy například jen ten didaktický test a sloh, když jsi ústní udělal(a). ( §81 odst.2)

Jestli to chápu správně, tak když neuděláš třeba čj a dějepis, tak na podzim může dělat jen opravu čj a příští jaro pak ten dějepis. Nemusíš je tedy dělat najednou. Na každý máš 2 opravné pokusy, takže k "maturitní zkoušce"můžeš jít třeba 5x (řádný termín + 2 opravky z čj + 2 opravky z dějepisu). Termíny maturit jsou 2x ročně (květen/červen a září) a ty musíš všechny zkoušky a opravky udělat do 5 let od skončení 4.ročníku (30.června), takže teoreticky, když půjdeš dělat nějakou opravku každý termín, tak tam půjdeš 11x (řádný + 5 let x 2 termíny za rok). *frajer* Jestli ale nastane situace, že budeš dělat opravky, raději si potvrď všechny zde uvedené informace s ředitelem školy.

Hodně štěstí, ať to dáš na 1.pokus, stejně jako většina před tebou. *palec**slunce*

 

aco
hodnocení

0x

První je písemná část (sloh a didakťák, první je zpravidla sloh) a potom ústní. Většinou se na přelomu dubna a května píše sloh, cca týden na to didakťák a v druhý půlce května je ústní část. Konkrétní termíny by vám měly být oznámený tuším e-mailem a taky třídním učitelem dopředu.

Když nějakou část neuděláš (třeba sloh), tak didakťák normálně píšeš, půjdeš i k ústní části a opakovat budeš jenom ten sloh. Opakuješ jenom tu část, co neuděláš.

Ještě rada: pohlídej si termín odevzdání seznamu četby k ústní části češtiny, termín odevzdání seznamu četby má asi každá škola jinak. A hlídej si, jestli nemáte k seznamu četby nějaký extra požadavky, my jsme třeba nesměli mít dvě knížky od jednoho autora (krom Shakespeara a Čapka). Oficiálně to povolený je, ale nám to učitelky nepovolaly, konkrétně naše češtinářka to odůvodňovala tím, že "takové ulehčení je pro studenta gymnázia nedůstojné." Na spoustě školách je taky povolený výběr knížky mimo učiteli sestavený seznam po domluvě s češtinářem/češtinářkou, to my jsme taky nesměli, vybírat jsme si mohli jenom z toho, co nám sestavili češtináři.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]