Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřebuju vědět, co je to elektrické nebo elektromagnetické relé. Všude je to napsané složitě, že by mě s tím vyrazili... Děkuju moc.
Popřípadně k čemu vůbec slouží.
Hmm tam jsem už koukala snad 5x. Přála bych si, aby mi to alespoň někdo trošku převedl do srozumitelné řeči.
Elektromagnetické relé je příkladem využití elektromagnetu v zařízení, které je důležitým funkčním prvkem v automatizovaných soustavách a řídících systémech. Například v jakých zařízeních, či systémech? Konkrétně?
Relé se dneska asi nejvíc používá jako spínač nebo vypínač "velkých" elektrických výkonů, který je ovšem ovládán malým napětím a proudem. Takže třeba nějaká chytrá malá elektronická krabička, která ovládá osvětlení haly, nebo spíná elektrické topení apod. Ta krabička pracuje s malým napětím a nepatrnou spotřebou. Sice by se na jejím výstupu mohly použít i polovodičové spínače, ale byly by drahé a velké a musely by se chladit a mělo by to další nevýhody. Tak se tam dá relé, ten chytrý řídicí obvod jen aktivuje relé a to pak sepne úplně oddělený elektrický obvod s velkým spotřebičem.
doplněno 02.03.11 18:58:Relé má proti polovodičovým spínačům několik výhod (má ale i někajaké nevýhody, samozřejmě).
Výhody: řídicí a ovládaný elektrický obvod jsou zcela odděleny, když relé sepne, je ten sepnutý kontakt téměř bezeztrátový (a proto se neohřívá), když relé rozepne, je to rozpojení dokonalé, je jedno, jestli se ovládá střídavý nebo stejnosměrný spotřebič, relativně snadno se dá vyrobit relé pro spínání velkých výkonů.
Nevýhody: je to (jak kdy) dost velká součástka, pracuje na mechanickém principu, takže nedokáže tak rychle spínat a rozpínat jako polovodičové spínače a má omezenou životnost spínacího mechanismu, pro aktivaci přece jen potřebuje víc energie, než polovodičový spínač.
Jo a relé se vyrábějí spínací (v klidovém stavu je rozepnuté, při aktivaci sepne), rozpínací (v klidovém stavu je sepnuté, při aktivaci rozepne), případně s obojími kontakty.
Dobrý den. Relé je elektrické zařízení, kterým se něco ovládá. Pracuje na elektromagnetickém principu. Nejjednoduší relé je relé spínací, které se skládá z z cívky a jádra, které je uvnitř té cívky. Zavedením el. proudu do té cívky vznikne poměrně silné elektromagnetické pole. Toho se následně využije k přitažení nějakého kovového táhla, které je spřaženo s nějakými silovými kontakty. Podle umístění toho táhla můžeme pomocí toho relátka kontakty spínat, rozpínat, nebo přepínat.. Na straně těch ovládaných kontaktů může být celá řada kombinací, ale všechny slouží k sepnutí, rozepnutí, či přepnutí nějakých elektrických okruhů. A ty relátka mohou být malá a na malý spínací výkon, nebo velká, na spínání velkých výkonů. Ty se nazávají stykače a jsou primárně určeny na spínání velkých proudových okruhů ( třeba světla v tovární hale ) pomocí malého vypínače, který je umístěn někde na stěně a sepne pouze úproud do toho relé, či stykače. A stykače mají ještě pomocné kontakty, které trvale sepnou přívod elektriky do stykače místo toho vypínače na stěně. Tak je relé ( stykač ) pořád pod proudem a drží sepnuté silové proudové kontakty. S pozdravem Laďa
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.