Snažila jsem se to trochu rozebírat jako souvětí. Nešlo mi to. Kdybych opravdu musela, tak tam čárku dám. Ale s čárkou i bez čárky vidím větší chybu ve snaze takto nějak písemně zachytit jakési povzdechnutí. Kdyby to bylo v románu, snad by to autor napsal Já jenom... Ať vím.
V běžné korespondenci mezi známými by měla tazatelka volit úplně jiné vyjádření svého přání. Třeba: Jen si přeji vědět. Na čárky ve větách se mě členové rodiny ptají často. Moje rada často bývá, aby ve sporném místě udělali tečku a pokračovali novou větou.
Tohle je taková hospodská nebo mimibazarovská čeština, která ještě není kodifikovaná ..., má to podobný smysl jako vytvářet sbírku zákonů v anarchii. Pokud přesto chcete zkoumat ufony: Byly by 2 možnosti: bez čárek: (Já) ať vím, jenom ať vím, kde buzzword jenom je v roli výplnového slova možná ještě v roli příslovce. Já, jenom, ať vím: jenom je v roli "slovního salátu", kdy se mixují dvě věty nebo dvě tvrzení přes sebe . I když tady je to případ, kdy se do regulérní věty vtlouká jen nějaký fragment a né druhá věta/výpově´d/tvrzení ( Jenom nemá význam věty ).",jenom," je něco jako vsuvka, možná se to píše já – jenom – ať vím", hodně časté v angličtině. I když se to používá pro duchaplnější použití: - pokud si pamatuji - , - opravdu to tak řekl - , - a už se začalo stmívat-" Nedám ruku do ohně, že je to "Vsuvka"
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.