Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mohl by jste mi prosím někdo pomoci s těmito dvěma příklady? Děkuji.
1)Na nakloněnou rovinu s úhlem sklonu 30° položím těleso (hmotný bod) o hmotnosti 2 kg. Určete s jakým zrychlením se bude na nakloněné rovině těleso pohybovat. Součinitel tření je 0,1. Tíhové zrychlení je 10 m . s -2.
2) Těleso o hmotnosti 50 kg se pohybuje po vodorovné rovině účinkem stálé síly o velikosti 500 N, svírající s vodorovnou rovinou úhel 30°. Určete jeho zrychlení. Tíhové zrychlení je 9,81 m . s -2. A součinitel tření je 0,5.
1) Tíhová síla FG = m*g se na nakloněné rovině rozloží na dvě složky:
- sílu kolmou k podložce FN = FG*cos α
- sílu ve směru nakloněné roviny F1 = FG*sin α
viz obrázek a text cs.wikipedia.org/...
Těleso kouže dolů po nakloněné rovině, ve směru pohybu působí síla F1 , proti směru pohybu působí síla tření Ft = f * FN
Výsledná síla je rozdílem těchto dvou sil a zároveň je rovna F = m*a, kde a je hledané zrychlení.
Mělo by vyjít 4,1 m/s2.
2) Síla F = 500 N svírá se směrem pohybu úhel 30°, její složka ve směru pohybu je F1 = F*cos α . Síla F1 působí ve směru pohybu. (Obrázek pravoúhlého trojúhelníku, F je přepona.)
Proti směru pohybu působí třecí síla Ft = f * FN , kde FN je kolmá tlaková síla, kterou těleso působí na podložku. Těleso je ovšem nadlehčováno svislou složkou síly F, tedy silou F*sin α . Proto FN = FG – F*sin α.
Výsledná síla je F1 – Ft a je rovna m*a. Z toho vypočítáme zrychlení a.
Vychází asi 6,3 m/s2.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.