Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč se hřebík přitahuje namísto opaku?

Od: experimentator odpovědí: 7 změna:

Dobrý den,

dělám pokus do školy. Mám vzít hřebík, přivázat ho na provázek a třením zelektrizovat brčko a dotknout se jím hřebíku. Hřebík by se měl od brčka odpuzovat, protože brčko polovinu náboje předá hřebíku a budou mít tedy souhlasné náboje.

Když to ale zkusím, hřebík se k brčku přitahuje a "lepí" se na něj. Nechápu, proč to tak je. Nějaké vysvětlení? Co dělám špatně?

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kmet
hodnocení

0x

Je nutné použít plastové brčko, s papírovým to fungovat nebude.

experimentator
hodnocení

Použil jsem plastové brčko, dokonce dvě od různých výrobců a vždy byl výsledek stejný: hřebík se přitáhl k brčku. Zkusil jsem i matku, stejný výsledek. Nechápu to. Máte pro to nějaké vysvětlení?

 

hodnocení

0x

Aby došlo k vyrovnání nábojů, musí být povrch brčka alespoň částečně vodivý. Zkusil bych to brčko potřít sazemi nebo grafitem. Voda nemusí vytvořit vodivou vrstvu.

experimentator
hodnocení

A nešlo by použít nějakou vodivou látku? Třeba nějakou kovovou tyčku. Já to zkusil, zkusil jsem ji zase nabít třením kapesníku, ale ta matička se nehnula už vůbec, možná jenom trochu, ale zase k brčku. Nešlo by to udělat nějak takto?

Vodivé brčko se třením nenabije.

experimentator
hodnocení

Zkusil jsem nabít brčko a nyní jsem ho přiložil ke dvoum matičkám zavěšeným ve stejné výše. Neměly by se třeba teď začít odpuzovat? Mně se začaly spřítahovat, zase nic.

 

hodnocení

0x

Kolem plastového brčka je elektrické pole. Pokud se do tohoto prostoru dostane hřebík (přiblíží se k brčku), tak se volné náboje v hřebíku přesunou tak, že se konec hřebíku v blízkosti brčka jeví jako opačně nabitý, než je brčko. Pokud nejprve přeneseme náboj na hřebík, výsledek je stejný. Říká se tomu elektrostatická indukce (= vlivem působení elektrického pole dochází k přesunu volných elektricky nabitých částic) .

Nebo jinak:

Jestliže třeme brčko, přejdou na to brčko záporné elektrony. Dotykem hřebíku se brčko o tyto elektrony s hřebíkem rozdělí. Ale elektrony se na hřebíku rozptýlí po celém hřebíku, je totiž vodivý a elektrony se v něm mohou snadno přemísťovat. Ovšem pokud k tomu hřebíku přiblížíme záporně nabité brčko, tak se volné elektrony ve hřebíku vlivem odpudivé síly (opačné náboje se odpuzují) přesunou na opačnou stranu a na koci blíž k brču jich bude "nedostatek" a ten konec se jeví tedy jako kladně nabitý. A ten kladně nabitý konec se bude přitahovat se záporně nabitým brčkem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]