Nejste přihlášen/a.
Na každém stupni může propadnout jen jednou. Když propadne na daném stupni podruhé, postupuje i přesto do vyšší třídy.
I kdyby propadl a odchodil 9 let povinné školní docházky dříve, než se dostane do devítky, může se hlásit na stř.školu nebo mu ředitel ZŠ může povolit chodit do 9.třídy (případně 8.+9.třídy, pokud se dostal jen do sedmičky, protože propadl na obou stupních).
Ještě doplním, že tyto podmínky pro propadnutí platí jen pro ZŠ, resp. 9-letou povinnou školní docházku, kdy je cílem poskytnout dítěti co nejvíce alespoň minimálního vzdělání a proto je snaha je posunout co nejdále i když se přes nějakou látku vzdělání nemohou dostat ("propadávání z přírodovědy").
Pro SŠ (vč. učebních oborů) platí úplně jiné podmínky (propadneš = žádný nárok na opakování), tedy žádná mimořádná ochrana jako na ZŠ už pro ně neplatí a pravidelné dotazy rodičů a žáků zde na poradně potvrzují, že je to vždy nečekaně překvapí.
Na ucnaku uz nekona povinnu skolsku dochadzku (9 rocnikov), cize ho skola moze vyhodit podla jej pravidiel.
> i kdyby měl třeba dvě pětky [n]a vysvědčení tak postupuje dál pokud již jednou propadl?
Ano, je to tak. Můj původní příspěvek obsahuje odkazy na příslušné pasáže Školského zákona.
> jak to potom funguje na učňáku? Protože vy jste popsal střední školu ale učňák?
Učňák je z pohledu zákona stejná střední škola jako průmyslovka nebo gymnázium. Tam platí:
- kdo má 3 a více pětek, neudělal ročník, ředitel může (ale nemusí! není na to žádný nárok nebo právo!) povolit opakovat ročník (posoudí např. studijní předpoklady, tj. šanci úspěšné ukončení ročníku v druhém pokusu, ale i třeba zda má škola v nové třídě pro studenta místo). Pokud ředitel opakování nepovolí, tak studium tím automaticky končí ("vyhazov"). Student musí znovu projít přijímacím řízením (na stejnou nebo jinou školu), pokud chce i přesto nadále (někde) studovat. Je možnost žádat o přijetí do vyššího ročníku a žádat o uznání absolvovaných předmětů, ale opět na to nárok není, nic mu uznat nemusí a bude muset začít od prváku.
- 1 nebo 2 pětky: musí dělat opravné zkoušky z toho/těch předmětů v srpnu; pokud udělá, postupuje dále; pokud neudělá, pak se postupuje podle předchozího bodu (žádost o povolení opakování ročníku, povolení/nepovolení atd.)
Více v příslušném oddílu zákona.
Školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku (dále jen "povinná školní docházka").
Teda prepadat moze tak dlho, kym nebude 9 rokov v skole alebo nebude mat 17 rokov.
To je velmi nepřesné. Váš výklad říká, že může propadnout v šesté třídě třeba 3x... Takže může propadnou nejvýše jedenkrát.
Koukám na slovenský Školský zákon a opravdu můžou propadávat pořád dokola, takže se za těch jejich 10 let povinné školní docházky ani dál dostat nemusí. Navíc opravky při max. 2 pětkách nejsou automatické, ale musí je povolit ředitel.
Na druhou stranu absolvováním 4.třídy ukončil 1.stupen ZŠ a tedy získal tzv. primární vzdělání. Pátá třída už je součástí 2.stupně ZŠ (5.-9.třída), neboli nižšího středního vzdělání.
Snad se potížista nebude chovat moc neukázněně, protože to by na něj ředitel musel volat policii.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.