Nejste přihlášen/a.
Fluor má 7 valenčních elektronů 2s2 2d5. K dosažení oktetu (8 elektronů a konfiguraci val. elektronů 2s2 2d6 potřebuje získat 1 elektron, na příklad od sodíku reakcí Na + F = Na+ + F- nebo úplnou reakcí 2Na + F2 = 2Na+ + 2F- . Fluor je prvek s největší elektronegafivitou, proto mu připočítáme elektrony, tvořící vazbu, i kfyž jde o vysloveně kovalenntní vazbu:
O2 + 2F2 = 2OF2. A protože má 7 valenčních elektronů a doplňuje na oktet - 8 elektronů ve čtyřech párech na valenčních orbitalech, má ždycky 1 elektron navíc proti neutrálnímu atomu a tedy i ox. číslo -1. Pokud vytvoří iontovou vazbu, má i náboj -1.
Omlouvám se za podstatnou chybuVe dvou případech popisu elektronové konfigurace jsem zaměnil d místo p, takže konfigurace mají být 2s2 2p5 a 2s2 2p6. Stejnou konfiguraci jen ve vyšších vrstvách mají i ostatní halogeny, na příklad chlor 3s2 3p5 nebo jod 5s2 5p5. Můžeme porovnat k kyslíkem 2s2 2p4. Ten doplněním na oktet potřebuje 2 elektrony a může mít tedy ox. č. -II. A stejně jsou na tom ostatní členy skupiny.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.