Nejste přihlášen/a.
Při lomu světelného paprsku přecházejícího z opticky hustšího prostředí 1 do opticky řidšího prostředí 2, je mezní úhel vždy:
a) roven 90 stupňů
b) roven 0 stupňů
c) menší než 90 stupňů - správná odpověď
d) roven podílu indexů lomu prostředí, na jejichž rozhraní dochází k lomu (n1/n2)
Dobrý den, prosím nevěděl by někdo jak tohle vypočítat? Napadlo mě akorat sin 1/2, ale to se mi zdá nějaké divné. Děkuji moc za pomoc
To se nijak nepočítá. Paprsek se láme v tomto případě OD KOLMICE, tedy jestliže dopadá pod úhlem alfa, tak rozhraní opouští pod úhlem beta, kde beta > alfa. No a protože je beta větší, tak to také znamená, že se zvětšujícím se alfa to bude právě z těch dvou úhlů (alfa, beta) ten úhel beta, který dříve dosáhne hodnoty 90° a paprsek se tedy na rozhraní začne odrážet zpátky do prvního prostředí, místo aby pronikal do druhého prostředí. Alfa bude mít v tomto případě, kdy beta=90° nějakou hodnotu mezi 0° a 90° v závislosti na indexech lomů prostředí (Snellův zákon: n1.sin(alfa) = n2.sin(beta) ), konkrétně sin(alfa) = n2/n1, protože sin(beta)=sin(90°)=1 .
Pozn.: odpověď d) je chyták. Ten poměr je opačně, jak je vidět z odvození výše, ale hlavně tomu poměru není roven ten mezní úhel ale jeho SINUS!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.