Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Slovo kostel - jaký vzor je to?

Od: barbucha* odpovědí: 9 změna:

Podle jakého vzoru skloňujeme slovo kostel?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kolik*
hodnocení

2x

ja si myslim ze je to podle vzoru HRAD

vic nepomohu :)

doplněno 18.01.11 18:05:

Některá neživotná podstatná jména, která končí v prvním pádě jednotného čísla na -l, -s, -z a -x a která se skloňují podle vzoru "hrad", event. podle podvzoru "les", mohou mít v 6. p. mn. č. koncovku -ech nebo -ích. Např.: kostel, bez kostela, o kostelích i o kostelech, hotel, bez hotelu, v hotelích i v hotelech, v okresech i okresích, naplesech i plesích, najezech i jezích, v hertzech i v hertzích ; ojediněle též po -p: sklepech i sklepích. Jde o živou tvarotvornou tendenci; u každého z uvedených podstatných jmen jsou frekvenční poměry mezi oběma variantami v úzu jiné. Empirická zjištění ukazují, že např. u podstatných jmen kostel a hotel se častěji užívá tvarů na -ech než tvarů na -ích, u podstatného jména okres je drtivá převaha tvarů na -ech, zatímco u podstatných jmen jez, sklep a nejvýrazněji pak u podstatného jména kotel převažují naopak tvary na -ích.

Ke kolísání nedochází tam, kde by důsledkem mohla být homonymie: procesech (od proces) proti procesích (od procesí, stř.).

Pouze -ích má podstatné jméno les: v lesích, naopak pouze -ech fax: faxech, e-mail: e-mailech.

Pro úplnost - zdroj: m.prirucka.ujc.cas.cz/...

magdon*

Nebylo by na čase tu češtinu trochu zjednodušit? Je s podivem, že se vůbec dokážeme domluvit.

lui*

To proto, že mluvíme "jak nám zobák narost". A o vzorech nepřemýšlíme. Nebo ano?:).

elbarto*

Právě proto, považuju výuku a určování těchto věcí za pitomost (uznávám že jeden můj spolužák, je schopnej napsat tenysky nebo to je zajímaví vzory potřebuje, ale to je vyjímka)

A vůbec největší pitomost je v hodinách čj učit v češtině slovní přízvuk a dávat na něj písemky (blbost je to proto, že my si nedokážeme říct třeba NEJkuLAťouLINkaTĚJší (velká písmena = slabiky s přízvukem) a o těchto věcech nepřemýšlíme)

doplněno 22.01.11 11:12:

Jen pro předejití nějakým nedorozuměním.

V tomhle bohužel zřejmě nedokážu být dost objektivní, nevím jak ostatní, ale já o i/y nepřemýšlím, napíšu to a (omlouvám se pokud to bude znít vychloubačně) v 95 slovech ze sta chybu neudělám řídím se jen a pouze intuicí, ne vzorama...

nobody*

Hm výuka je pitomost a potom lidi jako vy píšou slova, která ani neexistují. Například pod slovem "vyjímka" nevím co si mám představit, nejspíš nějakou "výjimečnou jímku".

nobody*

Jo a ať žije intuice!

hop®

Nobody, to si zasluhuje *palec*

Na druhou stranu je tento oblíbený a často používaný nespisovný tvar "vyjímka" daleko logičtější, než správná "výjimka". Protože tuto výjimku z něčeho vyjímáme, nikoli výjimáme!*smich*

 

luky*
hodnocení

0x

podle mě hrad kvůli pomocnému vzoru les

les bez lesa jako kostel bez kostela

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]