Nejste přihlášen/a.
Prosím, pomohli by ste mi s výpočtami? Aký je postup počítania týchto typov príkladov (okrem trojčlenky)?
1.Rozpuštěním 0,1 g Zn v H2SO4 vzniklo 28 cm3 vodíku. Kolik procent zinku obsahoval zinkový prah? (81,3%)
2. Pro stanovení prímesí NaCl v technickem NaOH byly ve vode rozpusteny 2g technického NaOH a k tomu roztoku byl pridavan roztok AgNO3. Vzniklo 0,287 g sraženiny AgCl. Kolik %prímesi NaCl obsahoval technický NaOH? (5,85%)
3. Jaký objem vzduchu je potreba ke spálení 1m3 svítiplynu o složení 50% obj. H2, 35%obj. CH4, 8%obj. CO, 2%obj. C2H4 a 5%obj. N2? Jaké bude složení smesi spalných produktu v %obj., uvažujeme-li, že vzduch obsahuje 79%obj. dusíku a 21%obj. kyslíku?
1 Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2 => n(Zn) = n(H2). Pokud byl objem H2 měřen nebo přepočten na normální podmímky, t.j.101325Pa a 273,15K, je molární objrm 22,41dm3/mol. Pak
m(Zn) = M(Zn) * V(H2)/Vm = 65,409*0,028dm3/22,41 = 0,08172g; w(Zn%) = 100*0,08172/0,1 = 81,725%.
2: NaCl + AgNO3 = AgCl + NaNO3 => n(NaCL) = n(AgCl) =>
m(NaCl) = M(NaCl)*m(AgNO3)/M(AgNO3) = 58,443*0,287/143,321 = 0,117g; =NaCl = 100*0,117/2 = 5,85% NaCl.
3: Pokud plyny považujeme za ideální, má mol takových plynů za stejných podmínek stejný objem. Celkové látkové množství směsi je 1000/22,41 = 44,623 mol.
n(H2) = 0,5*44,623 = 22,312 mol; n(CH4) = 0,35*44,623 = 15,618 mol; n(CO) = 3,57 mol; n(C2H4) = 0,892 mol a
n(N2) = 2,231 mol. Z reakčních rovnic spočítáš látkové množství spalin (voda a CO2), z potřebného látkového množství kyslíku potřebné látkové množství vzduchu a z něj látkové množství dusíku. Jednotlivá látková množství vyjádříš jako % mcelkového lázkového množství. Když se na něčem zasekneš, tak dej vědět, nejspíš až k večeru se k tomu dostanu.
OK?
Celkom tej 3. úlohe nerozumiem.
Ja som si to dala na objemy a vypočítala som z rovníc
O2 + 2H2= 2H20
O2 + CH4= CO2 + 2H2O
O2 + 2CO= 2CO2
2O2 + C2H4= CO2 + 2H2O
z prvej rovnice som zístila ,že na 0,5 m3 H2 potrebujem 0,25 m3 O2 z 2. rovnive potrebujem na 0,35 m3 CH4 tiež 0,35 m3 O2 z 3. potrebujem 0,04 m3 O2 a zo 4. 0,04 m3 O2. Spolu potrebujem 0,68 m3 kyslíka. A potom V(O)= 0,68/0.21 =3,24 m3 vo vzduchu ale neviem kde zakomponovať N2 a či spalné plyny počítať z jednej rovnice alebo zo všetkých ako ten kyslík.
Bude jednodušší, když to začnu od začátku. Bez toho látkového množství se obejdeme, vystačíme s objemy:
2H2 + O2 = 2H2O ; V(O2) = 0,25m3; V(sp.) = 0,5m3
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O ; V(O2) = 0,7m3; V(sp.) =3*0,35 = 1,05 m3
2CO + O2 = 2CO2 V(O2) 0,04; V(sp.) = 0,08
C2H4 + 3O2 = 2CO2 + 2H2O; V(O2) = 0,06m3; V(sp.) = 0,08
V(O2 = 0,25+0,7+0,04+0,06 = 1,05m3; V(vzduch) = 1,05/0,21 = 5m3
V(N2) = (5-1,05)+0,05 = 4m3 ; V(sp.celk.) = 0,5+1,05+0,08+0,08+4 = 5,71m3
Spočítat procentuzální složení spalin už zvládneš, ne?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.