Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
momentálně si oprašuji fyziku ze střední školy a zastavil jsem se u deskových kondenzátorů.
V učebnici Fyzika pro gymnázia (díl Elektřina a magnetismus) je napsáno, že deskový kondenzátor se vytvoří přiložením dvou kovových desek blízko sebe a připojením těchto desek ke dvěma svorkám s odlíšným el. potenciálem. Dále se zde píše, že školní zdroj napětí pro pokusy má svorky s potenciály +10 kV; +7,5 kV; +5 kV; +2,5 kV; 0 kV a -10 kV.
Řekněme, že tedy k jedné desce připojíne svorku +10 kV a ke druhé -10kV, tím pádem máme napětí 20 kV. Pokud to chápu správně, tak desky se začnou nabíjet opačným nábojem, až na potenciál svorky, a díky vzájemnemu působení elektrického pole tyto desky mohou přijmout velký náboj, podle vzorce: Q = C*U. C (kapacita) je pro deskový kondenzátor definována jako eo*S/d (eo = permitivita vakua - mezi deskami předpokládejme vakuum, S = účinná plocha desek, d = vzdálenost mezi deskami).
Tím pádem čím blíž se desky položí k sobě, tím větší mají kapacitu (větší intenzita el. pole) a čím větší mají plochu, tím je opět větší kapacita (dokážou pojmout větší náboj, něž se nabijí na určitý potenciál).
Avšak co nechápu je když připojíme svorky třeba +10 kV a +7,5 kV -> máme napětí 2,5 kV. Jenže na obě desky se ty zdroje budou znažit "natlačit" kladný náboj a ty se budou na deskách odpuzovat, takže kapacita by měla naopak snížena vzájemným působením el. pole, ne? A když desky přiblížíme, tak odpuzování by mělo být ještě větší?.
Zkuste mi prosím někdo vysvětlit ten případ s +10 kV a +7,5 kV. Nejlépe i se popisem el. pot. a el. pole na deskách. Přikládám i fotky z té učebnice.
Za přečtení předem děkuji.
Dobře, ale v učebnici se ještě píše, že na desce s vyšším pot. vznikne náboj Q+ a na desce s nižším pot. vznikne stejný náboj opačného znaménka Q-. Jak je to možné? Vždyt na té desce nemůže přece vzniknout záporný náboj (přebytek elektronů), když do ní svorka pořád tlačí kladný náboj.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.