Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Zadání příkladu je následující :
Krabice o hmotnosti 40,0 kg je z klidu tlačena po dráze 5,00 m po drsné vodorovné podlaze konstantní přiloženou silou 130 N. Činitel tření mezi krabicí a podlahou je 0,300. Najdi (a) práci vykonanou působící silou, (b) přírůstek vnitřní energie krabice a podlahy v důsledku tření, (c) práci vykonanou normálovou silou, (d) práci vykonanou gravitační silou, (e) změnu kinetické energie krabice a (f) konečnou rychlost krabice.
Zajímalo by mě , jak na podotázku c,d => kantor mi říkal, že to je něco se skalárním součinem a že závisí na směrech síly.
Dokázal by mi někdo pomoci? Děkuji
Zdravím,
a, b, e, f) jsou dobře.
c,d) Síla, která působí kolmo ke směru pohybu, nekoná práci. To proto, že práce se vypočítá jako skalární součin síly a dráhy, což lze zapsat W = F. s. cos α. Protože α = 90°, je cos 90° = 0. Je to zřejmé i bez matematiky - např. budeme-li na krabici tlačit shora, neposune se, nevykonáme žádnou práci.
Např. Slunce, přestože na Zemi působí gravitační silou - a v důsledku toho zakřivuje dráhu Země, nekoná žádnou práci. Gravitační síla Slunce totiž působí kolmo ke směru pohybu Země (směřuje do Slunce).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.