Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím, neví tu někdo, jak by to pokračovalo dál? Bylo by to snad 3. vrstva 36, 4. vrstva 144 . . .? Vždy se to vynásobí 4? Nebo je to vždy "na třetí"? Děkuji moc, pomůže.
Kolik orbitalů je v dané slupce najdeš tady: cs.wikipedia.org/...
Na každém orbiátalu mohou být jen dva elektrony. Orbitaly stejbého typu se zaplňují nejprve jedním elektronem a pak se doplňbují na elektronový pár. Protože stav. kdy je daný typ orbitalů zcela zaplněn jedním elektronem a nebo elektronovým párem je energeticky zvýhodněný, dochází k vyjímečným zaplněním. Platí to pro přechodné prvky a vztahy mezi ns a (n-1)d. Po vanadu s konfigurací 4s2 3d3 následuje Cr - 4s1 3d5 a pak Mn 4s2 3d5.
Je to postupně 2, 8, 8, 18, 18, 32.
Zjistí se to jednoduše z tabulky prvků:
V 1. řádku jsou dva prvky, ve 2. a 3. řádku po osmi prvcích, ve 4. a 5. řádku po 18 prvcích.
Dále je to 32 prvků, ale ty by se do jednoho řádku těžko vešly, proto (a nejen proto) je 14 z nich dole pod tabulkou (lanthanoidy) a 18 + 14 = 32.
Atom je neustále zkoumán a mění se názory na jeho složení.To,že malé kuličky -elektrony -se záporným nábojem obíhají kolem jádra jako oběžnice,to je podle některých teorií už zastaralá myšlenka.Elektron podle kvantové teorie,může mít postavení částice,ale také jen energie,tedy vlnové.Jeho umístění v prostoru kolem jádra je také jen dané časovým umístěním.Obvykle si vybereme takový význam,jaký vyhovuje aktuálnímu pohledu.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.