Nejste přihlášen/a.
Zdravím, studuji teď dilataci času a moc si nejsem jis touhle věcí. Pozorovatel B uvidí, jak se pozorovatel A zpomaluje v čase. Též platí ale i naopak, ne? Poz. A uvidí, jak se B zpomaluje v čase - pak ale když přistane poz. A zpět na zemi, nemůžoou přece vidět žádný rozdíl. A oba budou mít naměřený úplně stejný čas? Chápu něco špatně? Všude čtu, že naměří jiný, tak v čem je prosím problém? Děkuji vám hrozně moc.
-Herox
Tomu se říká paradox dvojčat, viz např. cs.wikipedia.org/... . V této verzi se jedno z dvojčat vydá kosmickou lodí na pouť vesmírem, druhé zůstane na Zemi. Podle toho, kterou soustavu zvolíme (kosmická loď / Země), bude po návratu kosmické lodi starší buď jeden, nebo druhý (to je ten paradox), a to třeba o několik let.
Řešení spočívá v tom, že zatímco Zemi můžeme považovat za inerciální soustavu (při troše dobré vůle), kosmickou loď nikoli - aby získala velkou rychlost, musí dlouho nebo hodně zrychlovat, před přistáním zase brzdit. Ovšem speciální princip relativity se týká jen inerciálních soustav, proto vztah pro dilataci času můžeme použít jen v soustavě spojené se Zemí.
Úlohu lze vyřešit, ale je to matematicky složitější. Dá se ukázat, že mladší bude ten, který cestoval v kosmické lodi. Např. při cestě k nejbližší hvězdě a zpět, se zrychlením 10 m/s2 do rychlosti 95 % rychlosti světla, by na Zemi uplynulo asi 11,5 let, zatímco v kosmické lodi asi 7 let, tedy kosmonaut by byl po návratu přibližně o 4,5 roku mladší.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.