Nejste přihlášen/a.
Prezenčně je možné studovat např. i v důchodovém věku, i když asi nikdo takový, kdo by v důchodovém věku studoval na VŠ není (nemyslím tím tzv.univerzitu třetího věku).
S hrazením školného je to tuším tak, že součet let studia (na různých VŠ) je evidován a studium zdarma je jen do součtu 5 let studia. Pokud je ale něčí věk víc jak 26 let, tak za toho studenta není zdravotní pojištění placené státem a mám dojem, že daný student nemá nárok na určité studentské slevy (např. slevy jízdného ).
Od 26 let přicházíte o studentské výhody - slevu na dani pro rodiče a jiné studentské slevy, přijdete o hrazení zdravotního pojištění státem (2052kč za měsíc, kdybyste si platil a nepracoval).
Studium od 18 let se nezapočítává pro důchodové účely.
Pokud neúspěšně ukončíte studium, neúspěšné roky se odpočítávají od roků, které máte od státu zdarma na studium. Bc 3+1 zdarma (max doba 5 let, 5. ročník placený) , Mgr. 2+1 zdarma (max. 3 roky zdarma a 4. ročník placený).
Příklad - 3 roky bez dokončení na bc. se odpočítají od 4 let na bakaláře zdarma, zbyde Vám 1 rok neplaceného studia a další budete platit vysoké školné.
Při úspěšném zakončení studia se na dalším studiu školné neplatí.
Placení školného nesouvisí s věkem, ale s předchozím studiem (úspěšné/neúspěšné zakončení). Pokud jste dosposud nestudoval VŠ, poplatky se neplatí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.