Nejste přihlášen/a.
2, 3, a 4:
Induktance (odpor kladený cívkou při určitém kmitočtu) je daná podle vzorečku XL = 2.π.f . L, to znamená, že čím vyšší je kmitočet, tím větší induktanci (indukční odpor) cívka klade. Tento odpor se vyjadřuje v ohech..
Kapacitance (odpor kladený kondenzátorem při určitém kmitočtu) je daná podle vzorečku XC = 1/ (2.π.f . C), to znamená, že čím vyšší je kmitočet, tím nižší kapacitanci (kapacitní odpor) kondenzátor klade. Tento odpor se vyjadřuje v ohmech.
Takže řešení vašeho příkladu je v dosazení do vzorečků, například indukční odpor (induktance) cívky s indukčností 200 mH při kmitočtu 1 kHz se počítá tak, že se hodnoty převedou na základní jednotky, místo 200 mH se počítá s 0,2 H a místo 1 kHz se použije 1 000 Hz. Dosadíme
XL = 2.π.f . L
XL = 2.. 3,14 . 1000 . 0,2
XL = 6,28 . 1000 .0,2
XL = 6 280 . 0,2
XL = 1 256 ohmů (je to opravdu v ohmech, je to indukční odpor)
1) Úhlový kmitočet ω = 2π*f nebo ω = 2π/T, kde f ... frekvence (Hz), T ... perioda (s). Jednotkou úhlového kmitočku je radián za sekundu (rad/s neboli rad.s–1). Tedy 314 = 2π*f = 6,28*f , odtud f = 50 Hz (hertzů). Perioda T = 1/f = 1/50 = 0,02 s.
Pozn.: Úhlový kmitočet 2π např. znamená, že se něco otočí o úhel 2π = 360° za 1 sekundu. V tom případě je perioda T = 1 s, frekkvence f = 1 Hz.
Příklad 1) ukazuje šibalství školy, kdy zadává nereálné hodnoty a nutí žáky k něčemu úplně nepraktickému. Žádný elektrotechnik nebo elektronik nikdy nezadává kmitočet nebo periodu v tak podivných jednotkách - radiánech za sekundu. Tím žáky úplně otráví a znechutí jim zajímavou látku.
I žáci učebních oborů jsou schopní změřit kmitočet čítačem, nebo dobu periody jednoho kmitu v časových jednotkách buď opět čítačem, nebo osciloskopem. Radiány nikdy nepoužívají. Příklady na úhlovou frekvenci se dají použít například při zjištění úhlové nebo obvodové rychlosti otáčení nějakého rotačního objektu, například kompaktního disku (CD, DVD), apod. V jednotách otáčky za minutu (u motorů) nebo otáčky za sekundu. V celých otáčkách a ne v radiánech. Takže pokud má tazatel(ka) potíže s tímto typem příkladu, ať nezoufá, v životě to nebude potřebovat, je to jen poťouchlost školy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.