Nejste přihlášen/a.
Dobrý den . Poradil by mi někdo alespoň postup jak vypočítat tento příklad?
2x+y=1
-x+y=-2
děkuji
V první rovnici spočítej, čemu se rovná y. Potom to, co vypočítáš dosadíš do druhé rovnice (dosadíš za y). Takže dostaneš rovnici o jedné neznámé. Vypočítáš čemu se rovná x... Výsledek dosadíš do první rovnice a vypočítáš, čemu se rovná y. A JE TO
Toto je dosazovací metoda, z postupů zde uvedených nejuniverzálnější.
Metoda, kterou uvádí asdf, je Cramerovo pravidlo, představuje obecný postup v případě, že determinant matice soustavy je nenulový. Pokud je nulový, Cramerovo pravidlo samozřejmě použít nejde (dělili bychom nulou), a pro systém to znamená, že buď nemá žádné řešení, nebo je jedna z rovnic násobkem druhé a existuje tedy nekonečně mnoho řešení.
Jirbar uvádí metodu, která je vlastně taky obecně použitelná, jen ji aplikuje speciálně na zadaný příkad. Stajně dobře by fungovala tak, že bychom k první rovnici přičetli dvojnásobek druhé a dostali bychom 3y = -3; následně můžeme z kterékoli rovnice spočítat x.
Anebo můžeme použít obé a spočítáme x a y nezávisle na sobě.
vytvoříte matici, kde použijete pravidlo pro vztah determinantů
( 2 ; 1 | 1 )
(-1; 1 |-2 )
determinant matice prvních dvou sloupců:
Det(A) = 2*1-(-1)=3
nyní determinant, kde za první sloupec dosadíte sloupec pravých stran
( 1 ; 1 )
(-2; 1 )
Det(X) = 1*1+2=3
analogicky pro druhý sloupec
( 2 ; 1 )
(-1; -2 )
Det(Y) = -4+1=-3
x = Det(X)/Det(A)=3/3 = 1
y = Det(Y) / Det(A) = 3/-3 = -1
Soustava rovnic má jedno řešení - uspořádanou dvojici [x;y] = [1;-1].
Ve škole to určitě zapisujete takto: K={[1;-1]}
To víš, že Ti poradíme, proč to tak vyšlo. Protože to někdo počítal podle mého návodu :D. Dej sem Tvůj postup, podíváme se, kde děláš chybu. Hele, není problem Ti sem hodit celý výpočet, ale s těmito příklady se budeš potýkat ve škole stále. Tak se to nauč.
To vyšlo tak, protože v učebnici je chyba (tedy pokud není chyba v opsání toho příkladu). Nejspíše bych to typl na záměnu čísla příkladu ve výsledcích. Učebnice není písmo svaté a dlouholetá zkušenost praví, že učebnice bez chyb neexistuje; ne proto, že by to autoři neuměli, ale větší text se prostě neuhlídá a když v dalším vydání staré chyby opravíš, naděláš nové. Musíš taky trochu uvažovat vlastní hlavou; i když jsi snad ty příklady nevyřešil, dostal jsi tu několik dobrých rad a měl bys sám je umět posoudit. Kdybys udělal zkoušku, nemusel by ses ptát.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.