Nejste přihlášen/a.
Dobrý den potřebuji pomoc s tímhle příkladem a budu rád za jakoukoliv pomoc.
Je-li poloměr křivosti vypuklého zrcadla 16 cm, jaká je jeho ohnisková vzdálenost?
Mirek2 ma pravdu, ale pozor, u sferickych optickych clenu jde vzdy pouze o aproximaci, ktera plati pouze pri velkem vzajemnem pomeru krivosti zrcadla (nebo cocky) a otvoru, kterym svetlo prochazi.
Tedy otvor, kterym svetlo prochazi musi byt radove mensi nez krivost sferickeho optickeho clenu.
Pak to f=r/2 zhruba plati.
Jednoduse proto, ze sfericke opticke cleny zadne skutecne jednotne ohnisko nemaji a svetlo dopadajici na opticky clen dal od stredu protina osu blize nez svetlo, ktere dopada blize ke stredu.
Viz obrazek:
Polomer zrcadla (krivost) je 100 a paprsek, ktery na zrcadlo dopada ve dalenosti 76 tvori ohnisko ve vzdalenosti 77. Teprve paprsek, ktery dopada ve vzdalenosti 17 se blizi tomu pomeru r/2.
-
Take proto nejsou sfericke opticke cleny idealni pro vysokosvtelne objektivy, ktere potrebuji velke vstupni prumery. Sfericka aberace - tak se ta chyba ohniska odborne nazyva - je velmi patrna.
Ahoj, poloměr křivosti je r, ohnisková vzdálenost je poloviční, tedy f = r/2.
Od střední školy pak ještě přibude znaménková konvence, podle níž se ohnisková vzdálenost vypuklého zrcadla bere jako záporná. Viz např. obrázky vpravo: sites.google.com/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.