Nejste přihlášen/a.
9) "Ojedinělým příkladem v prevenci konzumace alkoholu mládeže je Island. Model zavedený koncem devadesátých let pod názvem Mládež na Islandu byl nejen úspěšný v rámci svého prvotního cíle (omezit konzumaci pití mládeží), ale přinesl i vedlejší efekt, a to úspěchy mladých Islanďanů ve sportu (Kocourová, 2018).
Základní myšlenkou modelu je prevence, sport a poněkud kontroverzní opatření zákazu vycházení mládeže v nočních hodinách. Velký důraz je také kladený na rodinný život a práci rodičů s dětmi a vazby mezi rodiči a školami přes rodičovské organizace. Sportovní a volnočasové aktivity jsou dotované státem ročním příspěvkem každé rodině. Prodej alkoholu je zakázán osobám mladším dvaceti let, zákaz nočního vycházení po 22. hodině platí pro nezletilé od 13 do 16 let, a stejně jako ve většině severských zemí se alkohol prodává ve státních obchodech a je zatížen osmdesátiprocentní daní. Islandský model tak jednoznačně potvrzuje, že řešení kriminality mládeže prostřednictvím spojení různých forem prevence a změnou zákonů může vést k velmi dobrým výsledkům v dané problematice."
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.