Nejste přihlášen/a.
Ahoj, řeším praktickou úlohu z fyziky nejsem si jistý...
Mám-li nabitý kondenzátor na 47 nF a napětí 300V na zdroji a kondenzátor začnu vybíjet přes odpor R..
Otázka 1) Platí, že v čase t =0s je odpor R = 0?...Ze vzorce R = (t/(C * ln(U_0/U(t))
Otázka 2) Hodnoty odporů R mi vycházejí řádově teraohmy... Je to cvičení pro měření velkých odporů, ale nevím jesti TΩ je reálný pro dané měření..
Díky za rady/nápady..
Vybíjení kondenzátoru najdete v mnoha zdrojích pod tématem Přechodový děj.
Kondenzátor s kapacitou C nabitý na počáteční napětí U0 (čti ú nula). Při vybíjení přes odpor je zajímavá vlastnost tohoto obvodu tak zvaná časová konstanta tau (malé písmeno řecké abecedy) kde tau = R . C [s; ohmy, farady].
Pak se okamžité napětí u (malé písmeno u) v nějakém čase t (malé písmeno té) od zahájení vybíjení vypočítá podle vzorce
u = U0 . e -t / tau (čti u rovná se u nula krát e na mínus té lomeno tau), kde e je Eulerovo číslo.
Tady je zajímavost v jednom bodu, to jest v okamžiku, kdy se čas rovná časové konstantě tau, kde se -t / tau rovná e-1, což je 1/e a to už umíte vypočítat. Takže v tomto čase je kondenzátor vybitý na 0,3678 krát původní napětí. Nebo naopak při nabíjení je to nabití asi na 63%
Pokud po vás škola chcet počítat odpor, tak asi budete řešit i vybíjecí proud, který je opět nelineární. Možná se vám bude hodit výklad Přechodový děj v pdf, příklad 2 na str. 1..
Kdyby vás tak ve škole naučili něco praktického. Počínaje typickým zapojením voltmetru a ampermetru pro měření malých odporu a velkých odporů s uvažováním vnitřního odporu voltmetru a vnitřního odporu ampérmetru. Typická úloha z dob měřením ručkovými měřidly.
A také další vlivy ovlivňující měření velkých odporů. Nebo pokud to má být ve spojitosti k kondenzátory, tak zcela praktické měření ESR. Atd.
Nebo měření izolačního odporu, což se dělá běžně u zkoušek elektrického nářadí, apod. Někde ve škole ještě mají megmet s kličkou, modernější školy i současné měřiče pro revizní techniky.
Ale je to jedno, cokoliv váš škola učí, je k něčemu dobré.
Zkuste se podívat na pracovní list z Fyziky s tématem Měření kondenzátoru (po kliknutí na podtržený odkaz se vám otevře nebo stáhne ve formátu pdf.). Pan(í) učitel(ka) to má graficky moc pěkně udělané.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.