Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Elektronový obal

Od: v odpovědí: 4 změna:
Dobrý den, nechápu tuto látku... Je tady někdo, kdo by mi s tím, prosím, mohl poradit? Děkuji moc za každou odpověď.
Elektronový obal

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

3 a,b) hlavní kvantové číslo n = 2

vedlejší kvantové číslo l může mít celistvou hodnotu od 0 do (n–1), tedy 0, 1 (lze si pamatovat, že nabývá n hodnot, v tomto případě dvou)

magnetické kvantové číslo m může mít celistvou hodnotu od –l do +l (včetně nuly), tedy –1, 0, 1

a) tato trojice tedy není možná, b) tato trojice možná je


doplněno 17.02.21 13:59:

4. Výstavbový princip

Je dobré si pamatovat, v jakém pořadí se jednotlivé orbitaly zaplňují - tomu se říká výstavbový princip:

1s, 2s, 2p, 3s, 3p, 4s, 3d, 4p, 5s, 4d, 5p, ...

Počty elektronů v orbitalech

Je třeba si pamatovat, že orbital s má nejvýše 2 elektrony, orbital p nejvýše 6 elektronů (3 "domečky"po dvou), orbital d nejvýše 10 elektronů (5 "domečků"po dvou).

Např. 18 Ar18 elektronů, orbitaly se postupně zaplňují takto: 1s2 (dva elektrony), 2s2 (dva elektrony), 2p6 (šest elektronů), 3s2 (dva elektrony), 3p6 (šest elektronů), tedy dohromady:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6

Podrobně zde:

is.muni.cz/...

 

hodnocení

2x

Elektronový obal atomu není homogenním oblakem elektronů, ale má složitější strukturu. Pro začátek si jen uvědomíme, že jednotlivé struktury obalu se liší energií elektromů, které jsou součástí těchto struktur, a tato energie roste s rostoucí vzdáleností od jádra atomu. Struktury jsou rozděleny na jednotlivé slupky. Liší se hlavním kvantovým číslem n = 1 až 7 (aspoň zatím), které odpovídá číslu periody PSP. Slupky se dále dělí na orbitaly. Ty mají několik typů, označených vedlejším kvantovým číslem "l", které může nabývat hodnot 0 až (n-1). Ve 3 periodě tedy existují orbitaly tří typů, l = 0;1a2. Aby se to líp pamatovalo, označujeme typ orbitalu malými písmeny:
l=0 - s; l=1 - p; l=2 - d a l=3 - f. Víc jich zatím nepotřebujeme. Orbitalů typu p, d a f je víc než jeden. Liší se magnetickým kvantovým číslem m. To může nabývat všechny celočíselné hodnoty od -l přes 0 po l. Tak magnetické kvantové číslo u orbitalů d (l=2) může nabývat hodnot -2,-1,0,1,2; orbitalů d, pokud existují je tedy 5. Orbitaly se stejným hlavním a vedlejším kvantovým číslem, které se liší jen magnetickým kvantovým číslem mají různou orientaci v prostoru a mají stejnou energii elektronu. V zápisu elektronové konfigurace rozdělujeme orbitaly do skupin. Každá skupina začíná hlaním kvantovým číslem n, pokračuje vedlejším kvantovým číslem l, vyjadřeným písmenem s, p, d a f. Ještě si budeme pamatovat, že orbital s je jeden, orbitaly p jsou tři, orbitalů d je 5 a orbitalů f je 7. Na každém orbitalu mohou být maximálně dva elektrony, které se od sebe liší spinem. Pokud je orbitalů daného typu víc, říkáme že jsou tolikrát degenerované, kolik jich je. Tedy p-orbitaly jsou 3x degenerované, d pětkrát a f 7krát.
Po několikerém přečtení úvodu nahoře se můžeme podívat na zadání.
1: 2s3 špatně, orbital s je jeden, nemohou na něm být 3 elektrony.
2d4 špatně, ve druhé periodě (l = 0,1) nemohou být d - orbitaly (l=2)
4p6 dobře, p-orbitaly jsou 3, může na niuch být 3*2 elektronů.
f14 špatně, chybí slupka (perioda)
7s1 dobře; 1d2 špatně, d-orbitaly (l=2) mohou být až u n = 3.
2: a a b myslím dáš; 2c: Ne 3s2 3p4
Ještě k tomu zkrácenému zápisu: zapisujeme jen valenční vrstvu. Konfiguraci která ji předchází, zapisujeme jako předcházející vzácný plyn. Nevím jestli tento úkol chce jen zápis uvedeného orbitalu (to c bez toho Ne) nebo i s tím vzácným plynem. Ale pak by tam musely být i orbitaly s a u b i p.

Tak to by bylo pro začátek. Pokud budeš chtít pokračovat, nebo něčemu nerozumíš, tak to napiš.

jabraka*

Ve škole jsem patřil k lepším žákům,V době,kdy jsem šel do průmyslu,se o konfiguracích elektronů znaly jen některé teorie,jsme vyznávali model atomu,podobající se sluneční soustavě.Jádro bylo uprostřed,a okolo po přesných kruhových drahách poletovaly elektrony.Pak jsem postupně spíše ze zahraničních tdrojů získával nové teorie a žasnul.

Ona i představa,že pohled na atom,sám představuje zázrak.Maličká kulička jádra a daleko okolo se pohybují mraky elektronů která tvoří skupiny rejů s přísně danými vlstnostmi a k jádru se tím nedá proniknout bez použití obrovské energie.Každého studenta by to mělo obrovsky zaujmout.Vždyť hmota se skládá z malého kousku hmoty a obrovského" nic " okolo a roje elektronů které spolu vše drží na místě pohromadě.obrovské síly.Stačí málo a vše se rozletí a rozsype na padrť.

Doufejme,že pro studenty se kolega "Jojiožka "vyjádřil skvěle v rámcí nejnovějších teorií a že vědci v krátké době nevymyslí něco jiného.

JABRAKA

 

hodnocení

0x

Elektronové konfigurace bývají také v MFCh tabulkách. Několik odkazů, třeba se budou hodit:

gvmyto.cz/...

e-learning.vscht.cz/...

web.natur.cuni.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma elektronová konfigurace

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]