Nejste přihlášen/a.
Ahoj, mohl bych se zeptat, zda neznáte negativní důsledky nevratných obalů? Děkuji
Co to povídáte? Mají důsledky! Když se nevrátí, stanou se odpadem, který se musí řešit. A i když se třídí a recykluje, pořád to má dopad na životní prostředí.
Zkuste se nad tím zamyslet sám, co jsou vratné a co nevratné obaly. Například láhve od piva a různě tvarované láhve od vína, nebo sklenice od okurek, od zelí. Co jsou vratné obaly a co ne pro pojem "vratný obal"typické.
Spíš vám (nebo paní učitelce) jde o rozdíl mezi obaly, které se dají znovu použít a a obaly , které se sice znovu použít, aleje možné je plně recyklovat, použít je jako surovinu pro nový výrobek a mezi obaly, které se těžko dají nějak jednoduše přímo zpracovat, například krabice (tetrapak) od džusů, mléka, vína, protože jsou složené z různých materálů, nedají se spálit, neshnijí v kompostárně, atd.
Zvláště nebezpečné jsou igelity a další umělé hmoty, které se těžko a dlouho rozkládají a i pak se rozpadají na malé šupinky a tak zvané mikroplasty, nebo celé hromady plastů tvoří plovoucí nebo i usazené oblasti plastů v potocích, jezerech, mořích, atd.
Plovoucí ostrovy nezpracovaných,plastů, vyhozených jen tak do přírody xinhuanet.com/...
Tak si vezměte jednotlivé druhy odpadu a jeho likvidaci.. Směsný se skládkuje. Zahrnuje zeminou. I tak zanáší ŽP/životní prostředí/To nejde do nekonečna, ohrožuje to spodní vody. Spalování ve spalovnách má taky své dopady. Je třeba hodně energie na vyvinutí vysokých teplot, určitě něco uniká do vzduchu. Pak je tu odpad tříděný. Třeba plasty od nás vykupovala Čína a už je nebere. Má asi svého plast.odpadu dost. Dělá se z něj látka třeba na fleecové bundy. Nám nezbývá, než ho ukládat, že prý se časem odtěží, až pro něj budeme mít zpracování. Jsou ale tací, co s tím dokážou topit! Papír se přidává do nového papíru nebo se zcela recykluje, ale ta výroba má dopad- spotřebovává a znečišťuje vodu. Sklo se taky přidává při výrobě nového, ale na to je třeba zase hodně energie na tavení v pecích...
Ano, "Čína vykupovala" - to byla jediná cesta, kterou se můj uchošťour nebo mikrotenový sáček mohl dostat do oceánu. Kdybych udělal tu prasárnu a hodil ho do žlutého kontejneru. Firma předstírající recyklaci by předstírala, že ho vyveze do Číny. A po cestě by se tak nějak ztratil ..
Důležité je, jestli jsou nevratné obaly nezničitelné, nebo jestli se dají recyklovat a materiál znovu použít. Například sklenice, láhve, jednodruhové plasty, papír, kartony, dřevo (bedny), bublinkové fólie (taky plast).
Někdo si dává práci, že dává zvlášť kelímek od jogurtu a do zvláštního odpadu hliníkové víčko. Zajímavý nevratný obal jsou plechovky od piva, kde otvírací víčko neodpadne a do sběru jde celá plechovka i s otvíracím víčkem.
Víte proč někdo do lesa vyhodí ojetou pneumatiku?
Protože sběrné dvory to nesmí brát. Pouze speciální podnikatelské sběrové dvory nebo pneuservisy.
Né každý chce utratit několik stovek za to, aby s odpadem jel několik km někam do tramtárie a přitom má sběrový dvůr za barákem, ale bohužel pneu nevezmou. Stejně tak neberou stavební suť (zbytky sádrokartonů a skelné vaty, popř cihly a stavební rum).
A víš gene, kolik prasat vyhodí do popelnice použité tužkové baterie? Je to taktéž nebezpečný odpad. Stejně jako olej z fritézy. Kolik takových ho leje do záchodu nebo háže do popelnic.
No, já pneumatiky mimo sezónu skladuji v autoservisu. A přezouvám je tam a taky tam kupuju nové. A taky tam nechávám staré k likvidaci ..
Negativním důsledkem používání nevratných obalů je zvýšení objemu celkového množství odpadu vyprodukovaného např. za rok. Ta problematika nevratných obalů je docela složitá. Bylo by ale samozřejmě docela složité, i teoreticky řešit např. zálohování plechovek od piva, limonád nebo dalších potravin, natož to řešit prakticky. Samozřejmě nelze vyloučit, že kdyby např. byla zavedena vratná záloha na plechovky, např. i jen 20 haléřů za kus a možnost vykupovat tyto plechovky na určitých místech, např. ve sběrných dvorech, že by někteří lidi tyto plechovky vysbírávali a odevzdávali. Jenže problém by byl s tím, kdo by ten výkup organizoval a financoval a kdo by následně tento materiál zpracovával.
Je taky pravděpodobné, že by takové vracení obalů bylo energeticky náročnější a tedy ekologicky nešetrnější než řízená likvidace na skládkách či ve spalovnách.
Ono to mytí láhví na opakované použití není zadarmo. Jde o hodně vody a náležitě ohřáté + nějaká chemie...Na to aby měli ve firmě linku...Ještě tak to jde na menší kozí farmě, kam si každý donese svoji láhev. Na jedné takové větší farmě půl roku zálohovali skleničky od jogurtu, ale pak to vzdali právě proto.
Vracení flašek vůbec - jen o kolik tun bude více vážit zboží, o dalších jízdách s prázdnými nemluvě!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.