Nejste přihlášen/a.
S vodou lze smíchat jakékoliv rozpustné látky.V tomto případě plynný čpavek - NH3Obě složky disociují za tvorby iontů
V tomto případě se vytvoří z molekuly NH3 ve vodném prostředí iont NH4 připojením iontu H+.Iont OH- je součástí NH4OH-
S vodou tvoří hydroxid amonný.
U NaCl je to obdobné,voda umožňuje disociaci soli na iont Na+ a Cl-
Bez vodného prostředí to nejde.
JABRAKA
Kolega se trochu mýlí. Mzi disociací NaCl a reakcí amoniaku je podstatný rozdíl. Krystal NaCl je složen z iontů, které se působením polárních molekul z mřížky snadněj uvolňují - látka se rozpouští. Ionty se obklopují molekulami vody - ionty "solvatují". U všech solí probíhá rozpouštění tímto způsobem, a pokud nedojde k hydrolýze, voda s ionty v chemickém smyslu nereaguje.
Hydroxid amonný neexistuje, aspoň ne za běžných podmínek, proto ani nemůže podléhat disociaci. Disociuje samotná voda na ionty H+ a OH-. Ionty H+ reagují s jinými molekulami vody na hydroxoniový kation H3O+ a stejně tak reeagujií i s molekulami amoniaku za vzniku NH4+. Tento pochod se někdy nepřesně považuje za disociaci, i když o disociaci amoniaku nejde. Každopadně tady jde o reakci s produkten disociace vody, takže jde o chemickou reakci a voda v jejím zápisu je nezbytná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.