Nejste přihlášen/a.
Já teda netuším, jak se vodou šetří? Jako že se neumeju a ušetřím tím vodu?
Jsou teda lidi, kteří při čištění zubů po celou dobu nechávají téct vodu do odpadu, ale pokud se meju, vařím, peru a splachuju, tak jak lze jako 1 osoba šetřit vodou?
Chodit se sprchovat do práce nebo k sousedům? Nebo smrdět?
...
Spíš bych viděl výpočet, kolik litrů vody průměrná osoba spotřebuje. Nikoliv ušetří. Protože každý spotřebujeme jiné množství (a i při různých činnostech).
Ale to víte, že se dá vodou ušetřit a to velmi, vlastně člověk dokáže vyjít s neuvěřitelně malým množstvím vody, aniž by měl doma bordel a smrděl. V paneláku to bude dělat těžko, nebo ho to bude stát více času a energie, ovšem v domě a dokonce snad v novostavbě to jde lehce, pokud na to člověk myslí už při stavbě baráku a celkově má silné ekologické smýšlení. Základem je zachycování dešťové vody, to je dnes normální, dělá to každý, ale pak taky zachycování tzv. šedé vody v domácnosti. Dva dřezy v kuchyni, jeden se používá jen na oplachování čistou vodou a jde do sběrných nádrží, z kterých se pak dále používá na zalévání záchodu (nebo mám záchod kompostovací), na úklid, však podlahu nemusím vytírat pitnou vodou, ale směle jí mohu vytřít třeba horkou vodou, ve které jsem dřív vařila vajíčka. No zkrátka té čisté oplachové vody je v domácnosti mnoho a mnoho a je téměř úplně čistá, takže ji mohu použít dál. Ne jen na zalévání záchodu nebo zahrady, ale klidně i na ten úklid nebo praní. Potřebuju se napít čisté studené vody, chvilku si odtočím, aby tekla fakt studená, to co odtáčím teče do odpadu. Pak potřebuju teplou vodu na vytírání, taky chvíli odtočím, aby tekla opravdu horká, oplachování zeleniny a ovoce, nože a prkýnka, na kterém jsem to ovoce krájela, to nemusím brát vůbec nějakým přípravkem na nádobí, rukou po záchodu. Vodou z vaření brambor nebo těstovin (nesolím), taky nemusím vylévat do odpadu, mohu ji nechat zchladnout a vylít na zahradu. Nemusím se ani koupat ani sprchovat. Je to sice rychlejší, přesto umýt se lze i v 3 litrech vody a to prosím celé tělo. A nemusím si namáčet žinku v lavůrku, tak jako se to dělalo dřív. Tohle mytí s omezeným množstvím vody jsem osobně mockrát vyzkoušela a je stejně dokonalé, jako ze sprchy, jen se použije mnohem menší proud vody. Vlastně i ty ruce si lze umýt mýdlem je pomocí půl deci vody, když se nechá jen kapat. Pokud je někdo hodně ekologický, může mít v létě na zahradě venkovní sprchu a mýt se dešťovou vodou. Však se nemusíme mydlit každý den od hlavy k patě mýdlem, pokud tedy zrovna nejsme chlap co se vrtá v motorech, mně umytí vodou naprosto stačí. Nebo mít na zahradě biotop a koupat se tam. V domě tohle problém není, v paneláku lze alespoň trochu myslet a nelít do odpadu všechno. Uvědomte si, že my doslova splachujeme hovna tak kvalitní vodou, jakou ve většině světa nemají na pití. Tak až si příště budete vařit vajíčka natvrdo a horkou čistou vodu slívat do odpadu, vzpomeňte si.
Pozor,pozor ! Já osobně vodu na pití a na mytí moc nemusím a když už to musí být tak mám takový malý plastový kanystr na 10 litrů,který si při odchodu z domova hodím do báglu a ve městě naplním zadarmo, jenže s mou malou spotřebou se bytové družstvo neztotožnilo a vodoměr nový už druhý jsem dostal s tím,že tak malá spotřeba není možná,že evropský průměr ve spotřebě vody je kolem 150 litrů na osobu.Tak jaký smysl potom má moje snaha šetřit?
Na tuto potázku se dá odpovědět leda fikcí, protože skutečnost odběru je všude jiná.
Prostě odhadem.
Existují průměry na osobu, ale takhle podrobně asi nebude zadání.
Kdo ušetří a na čem?
Na čem ušetří 100 litrů? Když někdo spotřebuje za den 120 litrů. Tak se nebude koupat, splachovat WC dvakrát za den, prát jednou za měsíc? Spotřeba 20 litrů/den je nereálná.
Cenu za vodné a stočné si najdete na stránkách Vaší obce, nebo u dodavatele třeba to je nějaký Vak a.s. /Vodovody a kanalizace. V celé republice jsou ceny různé.
Jestliže víte, kolik ušetří za den, za jeden rok je snad jednoduché to spočítat.
Ale držme se v zadání těch 100 litrů za den, protože někdo je schopen vyplýtvat opravdu těch 200 litrů, tak ta úspora u toho plýtvala je 100 litrů možná.
Ono to chce výpočet, jak jste přišla k těm 1200 Kč?
A my Vám to odsouhlasíme, nebo navedeme, aby to bylo trošku reálné.
Jedná se pouze o vodné, anebo tam má být zohledněno i stočné?
Tak máte k výpočtu tabulku, tak proč jste to sem nedala hned? Máte zadání.
Takhle každý rádce se domýšlel a zbytečně psal.
---------------------------
Tak sečtěte ten poslední sloupec a máte počet litrů ušetřených za den. Vynásobíte to 365 a máte kolik je ušetřeno litrů za rok.
Litry převedete na kubíky a kolik kubíků to bude, tak to vynásobíte cenou, kterou si zřejmě zvolíte, pokud už někde nefiguruje od pi. učitelky.
--------------------------
Ušetřeno za 1 den - kubík má 1000 litrů - takže 1 litr je za 0.54 Kč /když vezmu například tu nejlevnější cenu/ a vynásobíte počtem ušetřených litrů z tabulky, co jste sečetla. /17,5+70+ atd./
--------------------------------------
Cena za kubík vody v r. 2020: Nejdražší za 129 Kč, nejlevnější za 54 Kč.
zdroj: elektrina.cz/...
Voda se dá v domácnosti ušetřit tím, že třeba vodu po koupání dá někdo do kýblů a splachuje tím. No, to jsou tak 3 kýble - 30 litrů. Nedovedu si představit, mít těch kýblů někde víc. Pak se dá ušetřit sprchováním - znám lidi, co si napustí vanu teplé vody a průběžně dopouští další. To je asi nejhorší. Jinak asi nic.
Na youtube je pořad nazvaný "největší držgrešle".Tam se opravdu šetří vše a vším. Doporučuji zkouknout.
To je tedy úkol...
možná byste mohla vyjít z tohoto článku, údajně spotřeba vypočítaná dle dat ČSÚ za rok 2018?
Dle dat Českého statistického úřadu stoupla průměrná denní spotřeba vody v České republice za loňský rok o 1,8 litru na 133 litrů. Téměř 67 % z celkového objemu spotřebuje průměrný Čech doma. Čtyřčlenná rodina tak spotřebuje v domácnosti, ale i mimo ní, průměrně 532 litrů vody za den. Přitom jak vyplývá z čísel českého výrobce sanitární elektroniky Sanela z Lanškrouna jenom používáním vhodné sanitární elektroniky může čtyřčlenná rodina ušetřit denně až 447 litrů vody. více v odkazu enviweb.cz/...
průměrnou cenu vody jsem našla např.zde, je to z roku 2019 vseovode.cz/...
a samozřejmě se ušetřit dá, např. tím, že místo mytí nádobí v ruce použijete myčku, dáte spořiče, nenapustíte vanu, ale sprchujete se, úsporné nádržky WC, atd...
Pokud průměrná rodina ušetří to, co píše ten blábol, ucpe se kanalizace. A vodovod budou muset vypouštět do kanálu, aby udrželi minimální průtok. A ničemu to nepomůže. Zelené slepice holt vymýšlejí, na co jim ty malé hlavičky stačí ..
@ra252 njn, jasně, že to může být blábol, ale ten úkol není o moc lepší, tak ať se alespoň tazatelka může něčeho chytit
Tak sem to zadání příště dejte rovnou, ne potom co vám odepíše 20 lidí na nesmyslnou polovinu otázky.
Díval jsem se na to zadání.
Reálně je to tak, že jeden litr vody nestojí 1 Kč.
1 litr studené vody stojí přibližně 0,10 Kč.
1 litr horké vody může stát přibližně částku v rozmezí 0,20 až 0,30 Kč.
Přesně. To zadání mi příjde šílené. WC jedno spláchnutí 20 litrů? Myčka 20 litrů? Kubík vody za tisíc korun? Chápu,že asi jde o matiku,ale taková vstupní data?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.