Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Objem vzduchu / celkový tlak

Od: chimi31* odpovědí: 1 změna:

Dobrý den, veděl by někdo postup na tyto příklady? Alespoň na jeden lehce nastínit postup.

Předem děkuji!

A

5l dusíku pod tlakem 0,20265 MPa, 2 l kyslíku pod tlakem 0,2533 MPa a 8 l oxidu uhličitého pod tlakem 0,506625 MPa při stejné teplotě, bylo smíšeno , přičemž výsledný objem činil 15 l. Vypočtěte 1. výsledný celkový tlak a 2. parciální tlaky jednotlivých složek

B

Objem 1 m^3 plynu vlhkého vzduchu při celkovém tlaku 0,98658 MPa a teplotě 30 C obsahoval takové množství vody, že její parciální tlak byl 2933 Pa. Vzduch byl při konstantním tlaku ochlazen na 15 C a určitá část vodní páry zkondenzovala. Parciální tlak vodní páry po tomto pochodu 1693 Pa. Vypočtěte 1.objem vzduchu po ochlazení a 2. hmotnost zkondenzované vody.

Ještě jednou díky za jakékoliv nápady řešení na kterýkoliv příklad!

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x

A: Stavovou rovnocí vypočteme látková množství složek. Předpokladem je chování, blízké ideálnímu plynu:
n(N2) = p*V/(R*T) = 202,65kPa*5dm3/(8,314*293,15) = 0,4157 mol; n(O2) = 0,2078; n(CO2) = 1,6629 mol.
n(celk) = 0,4157 + 0,2078 + 1,6629 = 2,2864;
p = n*R*T/V = 2,2864*8,314*293,15/15 = 371,5017 kPa; px/p = nx/n
p(N2) = 0,4157*371,5017/2,2864 = 67,544 kPa; n(O2) = 33,764 kPa; n(CO2) = 270,1934 kPa.

B: Celkové látkové množství: n = 1000*986,58/(8,314*303,15) = 391,4395 mol
n(H2O) = n(celk)*p(H2O)/pc = 391,4395*2,933/986,58 = 1,1637 mol; n(vzd.) = 391,4395-1,1637 =390,2758 mol.
K ochlazení vzduchu došlo za konstantního tlaku (pc). Nezměnilo se ani látkové množstváí suchého vzduchu. Pak
p(H2O)/pc = x/(n(vzd) + x) kde x je n(H2O => 1,693/986,58 = x/(390,2758+x) => x = 0,6697 + 1,716*10^-3*x
0,99828*x = 0,6697 => n(H2O) = 0,6708 mol; m(H2O) = (1,1637 - 0,6708)*Mr(H2O) = 8,88g,
n(celk.) = 390,2758 + 0,6708 = 390,9466 mol; V = 390,9466*8,314*288,15/986,58 = 949,3225 dm3.

Tak tak to vidím já.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]