Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
rád bych se zeptal na 5 otázek.
1) Proč, když od 2Cl- odečtu 2e- tak se z něj stane Cl2?
2) Proč, když dojde k elektrolýze vodného roztoku NaCl, tak se přednostně redukuje H2O a né Na.
3) Jak poznám jen tak od pohledu (bez rovnice) co se redukuje, co se oxiduje a popřípadě co je redoxní reakce? (nevím jestli to bez rovnice jde, ale přijde mi že to všichni nějak zvládají a já nevím jak na to)
4) Není někde nějaký seznam všech aniontů v solích (hydroxidy, halogenidy, atd..)
Děkuji předem za odpovědi, chemie mě baví, ale nejdřív ji musím pochopit.. Hezký a pohodový den
Elektrolyza jakéhokoliv vodného roztoku probíhá vždy podle stejného principu.Disocace vytváží ionty,jsou to elektricky aktivní části molekuly.Pokud disociovaná sůl je dvouatomová,vzniknou dva elektricky shodné ionty.Pak v elektrolytu je pohyb iontů Katoda přitahuje záporné částice,kationty,anoda zase kladné částice anionty.
Přesněji se dá nazývat děj na anodě je oxidační,na katodě redukční.
Při oxidaci na anodě dochází k odnímání elektronů z vazebního orbitu,na katodě se elektrony do vazebního orbitu přidávají.
Pokud se innty elektricky neutralizují,vznikne neutrální atom a ten se na elektrodě usadí.Problém je ovšem elektrickém vylučovacím potenciálu,protože každý prvek jej má jiný.To znamená,že se neutrální prvek vytvoří na elektrodě jen při dosažení napětí mezi elektrodami-vylučovacímu potenciálu.
Snad jse elektrolyzu vysvětlil dostatečně zjednodušeně.Sám se z toho motám jazyk.Elektrolyza je proces,v praxi velmi užitečný.Možná že jste ještě neslyšeli,že bez ní by nebyly LP desky ale ani dnešní CD
JABRAKA
Tak to zkusíme:
Rozpuštěná sůl se ve vodném roztoku tozkládá na kationty a anionty. Kation má méně elektronů, než mu přísluší podle počtu protonů a proto má celkově kladný náboj. Anionty naopak mají elektronů víc a proto mají záporný náboj. To je případ aniontu Cl-. Nautrální atom chloru má 7 elektronů na čtyřech valenčních orbitalech - na třech má volné elektronové páry a na čtvrtém má jeden elektron. Časem zjistíš, že samostatný elektron v obalu atomu je mimořádně nestabilní a snaží se nějak spárovat. Proto vzniká anion Cl-. Atom chloru zachytí další elektron a vytvoří s ním pár. Při elektrolýze se tento nadbytečný elektron odejme a vznikne atom chloru bez náboje se sedmi elektrony. Dva takové atomy se spárují těmi volnými elektrony a vznikne molekula Cl2. Oba atomy sdílí jeden elektronový pár a tím jsou spolu vázány. (1)
Ve vodném roztoku nejsou jen ionty z rozpuštěné soli, ale i ionty, vzniklé disociací vody, takže roztok obsahuje ionty Na+, H+ (H3O+) a anionty Cl- a OH-. Prvky své valenční elektrony a případně u aniontů "nadbytečné" elektrony vážou rúzně silně. Tak vodík svůj elektron váže silněji než sodík. Když je elektronů omezený počet, zachycují je přednostně ionty prvků, které je vážou silněji, což je v tomto případě vodík. Proto, když se kovový sodík dostane do styku s vodou, s velkou silou vnutí svůj elektron vodíku a vznikne sodíkový kation a vodík - 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2. Proto se při elektrolýze vodných roztoků uvolňuje na katodě vodík.
Přečti si to a napiš, čemu jsi případně nerozumněl. Doplnil bych to a pak bychom probrali oxidaci a redukci.
OK?
Vůbec se neomlouvej, kdyby mi vadilo, že s chemií začínáš, vůbec bych neodpověděl. Takže pokud budeš chtít, uděláme takový kurz anorganické a obecné chemie. Pro začátek bych ti navrhnul tři stránky z wikipedie. Ne abys se je učil nazpaměť, ale abys získal některé základní pojmy. A pak budeme pokračovat. A můžeme spolupracovat mailem. Moje adresa jo.jozka@seznam.cz.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.