Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
můj soused často používá slova moje paní bytná. Moc jsem o tom nepřemýšlel, ale má nějaký význam tato slova nebo je to jen hra se slovy? Znamená to něco víc?
děkuji
Paní bytná /odvozeno od slovy "byt"/ je žena, která někomu pronajímá byt, garsonku...Prostě ten byt vlastní, někomu ho pronajme, může se jí říkat pronajímatelka, ale krátce i paní bytná.
Někdo říká bytná manželce. Ale to se mi nelíbí. Dotyčný jakoby dával najevo, že ho s tou manželkou nic jiného nepojí, jenom bydlení. Je to stejně nehezké, jako když žena řekne "můj starej". Myslím, že mezi manželi je společného víc, než jen to bydlení, proto říkat své ženě "bytná" mi připadá nevhodné. Jaga.
Dobrý den, znamená to, že soused mluví o pronajímatelce nebo majitelce nemovitosti, kterou on užívá (dlouhodobě nebo třeba jen jako letní byt / rekreace). Zdravím!
Rubrika Škola - zde by měl být vysvětlen skutečný význam onoho pojmu. Pokud by mělo jít o označení manželky, tak to bude krajové (v Praze nebo Polabí se to nepoužívá, resp. nikdy jsem to od nikoho neslyšel). U nás se říká manželce "stará" nebo "ta paní co u ní bydlím" případně "ta paní co ji vodím ven" .
Zdravíčko.
Jak zde již zaznělo od kolegy viz výše, může to být bytná jako taková, tzn., pronajímatelka.
Ovšem, může to být bytná, coby jeho manželka. To se říkává jako nadsázka
Přikláním se k té druhé variantě.
Paní bytná (paní domácí) vlastní byt a já jsem u ní "na bytě" (termín, který se dnes už moc nepoužívá) tedy v nájmu, či ještě spíš v podnájmu. To je původní význam slova. Za bytnou lze taky označit majitelku penzionu, či správcovou v ubytovně. Bytná, coby manželka je až přenesený a lehce povýšenecký význam a se skutečnou bytnou nemá nic společného.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.