Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Predátorů je méně než kořisti

Od: biologie odpovědí: 3 změna:

Je to tak? Predátorů je méně, jak kořisti. A Když ubyde kořist ubyde i predátor, jsou na sobě závislé.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Je to tak. :)

doplněno 06.10.10 16:09:

Problém vznikne, ubyde-li predátor!

Není to tak. Jak popsáno níže, úbytek predátora nepůsobí problém, ale komplikuje situaci tím, že má opačný vliv.

doplněno 07.10.10 21:04:

Rspektive není to docela tak, ale ta hlavní myšlenka souhlasí.

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Tak jednoduché to nebude. Jednak bych nepsal "Predátorů je méně, než kořisti", ale to je lingvistická záležitost.. A co se týče samotné závislosti, nejsem biolog, ale zabývá se tím i matematika a diferenciální rovnice, zabývající se modely populace, pro vztah Predátor - kořist ukazují, že počty se pohybují v uzavřených křivkách. Myslím to tak" kdybyste si nakreslili souřadné osy, a na jednu vynášeli počet třeba zajíců a na druhou počet vlků, pak řešení příslušné rovnice jsou uzavřené křivky, a aktuální stav zvěře se mění v čase, ale v každém časovém okamžiku bude reprezentován nějakým bodem stále jedné a téže křivky, na níž byl v okamžiky, kdy jste ho monitorovali poprvé (na křivce dané počáteční podmínkou. (samozřejmě, pokud do toho nezasáhnou třeba myslivci, pak se to komplikuje.)

Zní to možná nesrozumitelně, ale představte si to takhle: v nějakém okamžiku je třeba hodně zajíců.. Lišky mají co žrát, spokojeně tloustnou, loví a množí se, takže jich přibývá. Jenže tím začnou zaječí populaci tak trochu decimovat. Ze začátku jen brzdí jejich přírůstek, takže množství zajíců stále přibývá, ale stále pomaleji. V určitém kritickém okamžiku už bude ale lišek tolik, že zajíci jim přestanou stačit a začne jich ubývat. Ze začátku to liškám nevadí, stále mají co žrát, ale pak se uplatní to, co píšete v otázce: s ubývající kořistí začne u´bývat i lišek. Když jich bude málo, zajícům se uleví, začne jich přibývat, což zase vytvoří podmínky k tomu, aby přibývalo lišek a tak pořád dokola. To co jste napsal v úvodu, má své opodstatnění, ale chce to doplnit: když ubývá kořisti, tlačí to na úbytek predátorů. ale naopak úbytek predátorů podporuje přírůstek kořisti a tyto dva protichůdné trendy způsobují popsané cykly.

(Matematický model ukazuje dvě zajímavosti: jednak teoreticky existuje vyvážen stav, kdy je kořisti a predátorů přesně tolik, že sežraná kořist se stačí přirozenou natalitou obnovovat a počty jsou stálé. A jendak, kdybyste například vystříleli většinu lišek (ale ne všechny) mohli byste tím vyhubit zajíce. Matematicky: výchozí počáteční podmínka by přesunula vztah na jinou křivku, vetší, která by ale protínala osu, danou nulovým počtem zajíců ("osu lišek"). No a když je nula zajíců, tak matematika nematematika, nula zajíců se nemůže rozmnožovat. To souvisí s tím, že na populaci lze diferenciální rovnice uplatňovat pouze za předpokladu, že zajíců a lišek je tolik, že jeden zajíc je vlastně nekonečně malý počet a že sežrání jednoho zajíce lze pokládat za spojitou změnu počtu.

doplněno 07.10.10 19:34:

*zed* Pardon, pro účely této odpovědi vlk = liška ;)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]