Nejste přihlášen/a.
Zdravím.
Pro řešení přiložené pětice příkladů stačí znalost dvou algebraických vzorců:
Rozdílu druhých mocnin: A2 – B2 = (A + B)krát(A – B) a druhé mocniny dvojčlenu: (A + B)2 = A2 + 2AB + B2
Není třeba si pamatovat další "varianty" druhé mocniny dvojčlenu jako je (A – B)2, (- A + B)2 , (- A - B)2,
pokud budeme dbát zásad, že první a poslední člen výsledného trojčlenu je vždy kladný (je to druhá mocnina) a prostřední člen je dvojnásobkem vzájemného součinu obou členů daného dvojčlenu. Takže např. mají-li oba členy dvojčlenu záporné znaménko je prostřední člen vzniklého trojčlenu
(ono 2AB) kladný, je-li jen jeden člen daného dvojčlenu záporný, je prostřední člen vzniklého trojčlenu záporný...
K pětici přiložených příkladů: Pro první dva byl dán zřejmě jeden ze tří pokynů: umocnit, zjednodušit, odstranit závorky, pokyn "rozložit v součin" nepřipadá v úvahu – oba výrazy jsou zapsány ve tvaru druhé mocniny, což je zvláštní případ součinu...
První i druhý příklad lze zjednodušit pomocí vzorce (A + B)2, takže první: 81x2-36xy+4y2
a druhý: 36+36t+9t2 . Ti, kteří neznají vzorec by se uchýlili k násobení (9x-2y)krát(9x-2y), podobně i u druhého příkladu.
Řešit třetí, čtvrtý a pátý příklad přiložené pětice zřejmě znamená rozložit v součin (doporučuji rozklad na co nejjednodušší činitele...). Všechny tři příklady by bylo možno rozložit rovnou podle uvedených vzorců. Doporučuji ale nejprve vytknout co největšího společného činitele před závorku a pak se u výrazu v závorce pokoušet uplatnit vzorec. (Pozn. pro znalé: samozřejmě by šlo užít k rozkladu nejprve vzorec a pak vytýkat ze závorek, ale těm, co se rozklady učí bych to nedoporučoval...)
Třetí příklad: 9krát(16 k2-25 l2)=9(4k-5l)(4k+5l)
Čtvrtý: 4(16q2-25r2)=4(4q-5r)(4q+5r)
Pátý: 36(s2-4st+4t2)=36(s-2t)2
Zdravím.
Po zaregistrování je možno použít "vnitřní poštu" . Korespondence tam probíhá mimo veřejnou poradnu...
Zdravím.
Nelíbí se mi slovní obrat "... máme vytikat a potom rozkládat..." Slovem "vytikat" je zřejmě míněno vytýkání před závorku, ale to je jeden ze způsobů rozkladu v součin... Požadavek možná zněl: Rozložte pomocí vytýkání před závorku, případně pomocí alg. vzorců. V té druhé ukázce by to "rovná se" platilo jen pokud místo 18 r bude 6r (prostřední člen vzorce je 2AB).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.