Nejste přihlášen/a.
Dobrý den rádcové,
nevím si rady s touto úlohou: Kolik procent dusičnanu stříbrného je obsaženo v roztoku, jestliže se ze 340g roztoku dusičnanu stříbrného vysráželo jodidem draselným 24,9g jodidu stříbrného? Dusičnan stříbrný reaguje s jodidem draselným za vzniku jodidu stříbrného a dusičnanu draselného.
1. sestavil jsem si a vyčíslil rovnici: AgNO3 + KI → AgI + KNO3
2. napsal jsem si molární hmotnosti látek, které vstupují do výpočtu:
M (AgNO3) = 277,74 g/mol
M (KI) = 166 g/mol
A trojčlenka mi už nevycházi. Poradí mi někdo?
Předně mi vycházejí moly poněkud jinak. Z tabulek: Ag NO3 = 169,87 a KJ = 239,77g/mol. Pak z rovnice (kterou máš dobře) přímou úměrou dostaneme hmotnost spotřebovaného Ag NO3 . Odečtením od 340g je hledaný zbytek v daném roztoku. Napiš, jak ti to vyšlo.
Tu trojčlenku máš chybně sestavenou. Moly tam máš prohozené. Ag NO3 = 169,87 a KJ = 239,77g/mol. Pokus se ještě jednou. Zbytek výpočtu už vypadá dobře.
Především máš hokej v tom roztoku. Vysrážel jsi věškerý AgNO3 jako Ag1 a správně jsi vypočítal hmotnost AgNO3. Nechápu, proč jsi počítal ten rozdíl. V 340g roztoku bylo 41,661g AgNO3, zbytek byla nejspíš voda.
%AgNO3 = 100*m(AgNO3)/m(roztok) = 100*41,661/340 = 12,25%.
Jasné?
Milí rádcové. Ze zadání vyplývá, že v původním roztoku bylo přítomno 340g (=100%) dusičnanu stříbrného. Přidáním jodidu vznikl nerozpustný jodid stříbrný (24,9g) a zbytek dusičnanu stříbrného zůstal v roztoku nespotřebovaný. A ten máme, předpokládám, vypočítat v [%]. Tak mi to plyne ze zadání úlohy. Nevidím, že by byl AgNO3 kvantitativně spotřebován na reakci s jodidem, jak se domnívá jojozka.
Chybně je zde uveden mol KJ. Správně 239,77g/mol. Další postup jsem již popsal výše.
Myslel jsem to takto , jak je níž spočítáno. Ale je možný, že je to zcela chybně.
To zadání je určitě správně? To množství 24,9 g?
M (Ag) = 107,87 g/mol
M (I) = 126,9 g/mol
Zadaná hmotnost AgI je 24,9g
107,87 + 126.9 = 234,77
107,87 děleno 234,77 = 0,459
0,459 krát 24,9 = 11,43 g
11,43 děleno 107,87 = 0,106 molu.
M (AgNO3) = 277,74 g/mol
0,106 krát 277,74 = 29,44
29,44g AgNO3
M(AgNO3) = 169,873 g/mol. (107,868 + 17,007 + 3*15,999)
Nechápu proč se snažíte pořád počítat s tím stříbrem. Rovnice je
AgNO3 + KI = KNO3 + AgI. Pro výpočet je důležité, že látkové množství AgI je rovné látkovému množství AgNO3.
n(AgI) = 24,9/234,77 = 0,106 mol; m(AgNO3) = n(AgNO3)*M(AgNO3) = n(AgI)*M(AgNO3) = 0,106*169,873 = 18,017g
je hmotnost AgNO3, obsažená v 340g roztoku. 18,017g AgNO3 je část roztoku, jehož hmotnost je 340g. Výpočet procent (% = 100*část/celek = 100*m(AgNO3)/m(roztok) je jednoduchý.
Tak všechno je jinak. Špatně jsem pochopil zadání. Dusičnan stříbrný se tedy kvantitativně vysráží jodidem ze vzorku 340g roztoku. Pak trojčlenkou obsah AgNO3 = 169,87 / 239,77 * 24,9 = 17,64g v 340g roztoku vzorku.
Ve 100g roztoku = 17,64 / 340 * 100 = 5,19[g, %] AgNO3
Omlouvám se všem zúčastněným.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.