Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jestliže bych měla nějakě těleso, které ležî na prkně. Prkno je podepřeno dvěmi válcemi, na které je hmotnost tělesa rozložena rovnoměrně, délka prkna je 10 metrů. Záleží na délce prkna, jestliže se ptáme jak moc se zdeformuji válce, tedy stlačí.
Ve vlaku, který stojí je dutá krychle, následně se vlak rozjede konstantním zrychlením. Záleží na pohybu krychle jeji rozměry, hmotnost a jestli je dutá?
Děkuji
Zase ukázka nesmyslného zadání.
K první otázce:
Nemá to nic společného se setrvačností.
Hmotnost se nijak nerozkládá. Rozkládá se hmota nebo tíha (váha).
Pokud je prkno reálné, pak délka má vliv na hmotnost a tedy váhu prkna. (Nevím, proč se píše o 10 m). Při dostatečné délce nebo dostatečné pružnosti prkna se toto dotkne podložky a tedy váha tělesa a prkna se celá nepřenese na válce a tedy i tímto bude délka prkna ovlivňovat deformaci válců.
K druhé otázce:
Autor má zjevně potíže s češtinou (a asi s každým jazykem). Je to vidět i jinde.
Ale pokud otázka měla znít opačně - jestli pohyb závisí na rozměrech, hmotnosti a dutosti - pak chybí další parametr - součinitel tření a velikost zrychlení v poměru k zrychlení tíhovému.
ad1) Za předpokladu, že bude stejná hmotnost (neuvažuji, že s délkou prkna se zvětšujejeho hmotnost), tak bude stejná deformace.
ad2) Pokud to správně chápu, tak ta krychle vůči vlaku stojí a pohybuje se pouze i s vlakem vůči okolnímu prostředí. Pak na rozměrech, hmotnosti a dutosti nezáleží za předpokladu, že uvažuji vždy stejné zrychlení (v praxi se stejná lokomotiva s těžším nákladem rozjíždí s menším zrychlením).
K dotazu 1
ve statistických výpočtech jsou předpokládána tzv. dokonale tuhá tělesa. Tedy čistě teoreticky není žádný průhyb prkna ani žádné deformace válců.
Reálně samozřejmě průhyb těles namáhaných na ohyb je a je i určitá nepatrná deformace těles při namáhání, např. tlakem. Čím delší je prkno (o stejné tloušťce), tím větší je hmotnost a průhyb a tím se mění velikost namáhání a deformace. Co se týká zátěže, tak záleží taky na rozložení hmotnosti. Při takto teoretickém posouzení je údaj délky 10 metrů nepodstatný, když není zadána tlouˇšťka prkna ani šířka.
Samozřejmě rychlost pohybu tělesa závisí na rozměrech a hmotnosti.Např. těleso válcového tvaru se samozřejmě bude pohybovat jinak, než těleso krychlového tvaru. Když je těleso krychlového tvaru duté, tak je nižší měrný tlak na "podložku". Ale velikost třecí síly je Ft = Fn krát f
f je součinitel tření
Tedy teoreticky velikost třecí síly nezávisí na velikosti spodní plochy.
Ale když se zohlední i "detaily", tak v duté krychli je vzduch a navíc ve srovnání s menší krychlí o stejné hmotnosti je je větší plocha stěn, takže je větší odpor vzduchu při pohybu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.