Nejste přihlášen/a.
Tady je odkaz na soubor o VFR
Tady jsou výňatky z toho textu:
Absolutistický způsob vládyve Francii se po celé 18. století nijak nezměnil, poddaní neměli žádnésvobody, jen povinnosti, král měl veškerou moc, mohl nechat kohokolivbez udání důvodu zatknout a dát do vězení,určoval i náboženské vyznánívšech svých poddaných, veškerý tisk byl pod přísným dohledem státu.
3. září 1791 byla přijata nováústava, která přeměnila absolutistickou Francii vkonstituční monarchii, položila základy moderního občanského státu,přetrvala však pouze desetměsíců, tedy kratší dobu než sama vznikala.
Vnově zvoleném parlamentuměli většinu radikální poslanci. Zjejich iniciativyKonventodhlasoval21. září 1792zrušení monarchie a vyhlásil Francii republikou.Stalo se tak den poté, co revoluční vojsko zastavilo pruskou armádu uValmya přinutilo ji kústupu.Začaladruháfáze revoluce.Francie přešla do protiútoku, republikánská armáda obsadila Rakouské Nizozemí, říšské území na levém břehu Rýna, SavojskoaNice [nys]. Za dva měsíce dobyla více území, než získal Ludvík XIV. za padesát letsvé vlády. Ve všech okupovaných oblastech Konvent rušil feudální privilegia a povinnosti, nabízel svobodu a rovnost pro všechny občany.
Tedy před VFR byl ve Francii absolutistický způsob vlády, poté necelý rok konstituční monarchie a poté se Francie stala republikou.
Jak to bylo dál, to nevím. Pak tam začal vládnout Napoleon.
Co francouzská revoluce zavedla? Tak samozřejmě nejde jen o tuhle revoluci (a události na ni bezprostředně navazující), celá přeměna se hlavně v rámci osvícenských myšlenek připravovala dlouho a taky ještě dlouho po revoluci nějak pokračovala,
nicméně zjednodušeně řečeno (protože francouzská revoluce je opravdu typický mezník) - zavedla dnešní režim, tj. společenské uspořádání, ve kterém dodnes žijeme... - v zásadě pořád jedeme dle hesla Liberté, Égalité, Fraternité, neboli pořád ještě v zásadě žijeme v liberální demokracii...
(kterou mimochodem dle mě většina politicko-společensky se v této poradně projevujících lidí přímo bytostně (z podstaty) nenávidí, což při jakýchkoliv k tomu vhodných příležitostech dává mohutně najevo (typická témata - naše předlistopadová totalita, EU, migrační vlna, odlišná etnika, podpora sociálně slabším a tak podobně)).
No a stejně tak zjednodušeně řečeno odstranila předchozí režim - stavovsky diferenciovanou feudální společnost se značným vlivem náboženství, ať už jakékoliv denominace;
samozřejmě bezprostředně se to týká evropských a na ně úzce navázaných zemí, ale v podstatě změnila celý svět a dodneška se ve všech společenských uspořádáních nějak (a dost výrazně) projevuje.
Když to hodně zjednoduším (nejen na VFR) ale i jiné události té doby, prostý lid nechtěl panstvo, císaře, vladaře, kteří jim všechno určovali... Aby byli všichni rovni a měli stejná práva. V podstatě chtěli demokratický systém a rovnost mezi lidmi. Věděli, že za současného stavu musí hodně makat a elita si žije v luxusu za jejich daně - to by asi naštvalo každého... V průběhu dalších desetiletí to byl boj chudých s bohatými, kteříí se nechtěli svého majetku a moci vzdát. Nakonec byli ve většině případů vladaři odstaveni od absolutní moci a přestali vládnout poddaným. Já vím, je to dost hloupě napsané a povrchní, ale podstata byla v tom, že lidi nechtěli makat a platit vysoké daně vladařům, kteří jejich peníze rozhazovali za nesmysly. Tak se naštvali, zmocnili se například Ludvíka XVI, Marie Antoinetty a jejich konec zná každý...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.