Nejste přihlášen/a.
Výchozí roztok tetraboritanu sodného o teplotě 80 °C, který obsahuje 12,8 hmotn. % Na2B4O7, bude ochlazen na 20 °C. Zjistěte, zda se vyloučí krystaly a pokud ano, vypočtěte jejich výtěžek. Tetraboritan sodný krystalizuje ve formě dekahydrátu, je známa hodnota jeho rozpustnosti při 20 °C: 4,97 g Na2B4O7 · 10 H2O na 100 g vody.
Výsledky: krystaly se vyloučí, výtěžek % = 84,5 %
V laboratoři má být přečištěno 85,5 g krystalů jodičnanu draselného, které obsahují 9,5 hmotn. % nerozpustných nečistot. Výchozí krystaly jsou rozpuštěny v horké vodě, po odfiltrování nerozpustných nečistot vznikne výchozí roztok. Ten je potřeba zahustit (odpařením vody) na roztok nasycený při 80 °C a poté ochladit na 25 °C. Vypočtěte hmotnost, na kterou je potřeba zásobní roztok zahustit, a hmotnost vyloučených krystalů. Rozpustnost jodičnanu draselného je 19,58 (80 °C), resp. 8,44 (25 °C) g KIO3 na 100 g vody.
Výsledky: nasyc. rozt. 80 °C = 472 g , kryst. = 44 g
Výchozí roztok uhličitanu sodného byl připraven rozpuštěním 150 g Na2CO3 · 10 H2O ve 105 g vody. Tento roztok má být zahuštěn odpařením přebytečné vody na roztok nasycený při 25 °C a poté ochlazen na 15 °C, kdy se část rozpuštěného uhličitanu opět vyloučí ve formě krystalů dekahydrátu. Vypočtěte a) hmotnost, na kterou je výchozí roztok potřeba zahustit, b) hmotnost odpařené vody a c) hmotnost vyloučených krystalů. Nasycený roztok obsahuje 23,5 hmotn. % Na2CO3 při teplotě 25 °C, resp. 17,9 hmotn. % Na2CO3 při teplotě 15 °C.
Výsledky: nasyc. rozt. 60 °C = 236 g , odpař. voda = 19 g a kryst. = 69 g
Lolo, nechápu proč nám to píšeš . Dotaz žádný, asi chceš pochvalu za bezchybé přepsání textu.Ale nás to tolik nezajímá, ušetři si příště čas k řešení příkladů.
1: w(Na2B4O7/dekah.) = M(Na2B4O7)/M(dekah.) = 201,219/381372 = 0,5276 ; pro přepočet bezvodé soli na dekahydrát jsem připravil hmotnostní zlomek Na2B4O7 v dekahydrátu. V zadání nemáme stnoveno množství, jen relatvní koncentraci. Budeme tedy zkoumat 100g roztoku. Ten obsahuje 12,8 g Na2B4O7, odpovídající (= ekvivalentní) množství dekahydrátu je m(dekah.) = m(Na2B4O7)/w = 12,8/0,5276 = 24,2608g dekahydrátu a
m(H2O) = 100 - 24,2608 = 75,739g vody. Po ochlazení na 20°C vznikne nasycený roztok dekahydrátu, obsahující toto množství vody. V ní bude rozpuštěno m(dekah.) = 75,739*4,97/100 = 3,7642g dekahydrátu. Jako krystaly se vyloučí
m = 24,2608 - 3,7642 = 20,4966g , to je 100*20,4966/24,2608 = 84,48%.
2: Hmotnost čistého jodičnanu je 85,5*0,905 = 77,377g. V roztoku, nasyceném při 80°C bude
m(H2O) = 100*77,377/19,58 = 395,184g a hmotnost roztoku bude 395,184+77,377 = 472,561g. Teď se blíž podíváme na ty nasycené roztoky. Oba mají 100g vody, takže 19,58g KIO3 rozpuštěných při 80°C klesne na 8,4g při 25°C.
Vyloučí se tedy na každých 100g vody 19,58-8,4 = 11,18g krystalů z našeho roztoku se tedy vyloučí
m(kryst.) = 11,18*395,184/100 = 44,181g .
3: Opět začneme tím, že vypočítáme hmotnostní % Na2CO3 v dekahydrátu:
% Na2CO3 = 100*105,988/286,1412 = 37,04%. Pro účely výpočtu můžeme dekahydrát považovat za roztok.
Máme tedy 150 + 105 = 255g roztoku. 150g dekahydrátu obsahuje 150*0,3704 = 55,561 g Na2CO3. Naycený roztok s tímto obsahem Na2CO3 bude mít hmotnost 55,561/0,235 = 236,428g, který získáme odpařením
m(H2O) = 255-236,428 = 18,571g vody. Nyní sestavíme bilanční rovnice hmotnosti a uhličitanu sodného.
m(15°) + m(kr.) = 236,428; 17,9*m(15°) + 37,04*m(kr.) = 23,5*236,428 = 5556,058
m(15°C) = 236,428 - m(kr.) => 17,97*(236,428 - m(kr.)) + 37,04*m(kr.) = 5556,058
19,07*m(kr.) = 1307,4468 => m(kr.) = 68,56 g Na2CO3.10H2O.
Tak to je všechno. Vždycky to po mě přepočítej. A případné nejasnosti můžeme probrat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.