Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, Kateřina II. byla promiskuitní - tedy, střídala často své milence. Je to minus nebo plus? A nebude to třídu či paní učitelku šokovat? Zvažte sama. Zdravím!
zuzana - možná si mohla najít na vládnutí více času, než vyhledávat stále nové milence. Ovšem, uznávám, že to do referátu asi nepatří (i když by ho to "okořenilo").
zuzana - snad to, že chtěla zrušit nevolnictví (prodávání lidí / mužíků), ale nakonec to neudělala.
Opravdu jste se nad tím úkolem zamyslela? Četla jste něco o té době?
Když nic jiného, tak mě napadá, že za vlády obou z nich ještě existovalo nevolnictví a robota. Jak by se Vám líbilo, kdybyste byla něčí majetek a ten někdo by mohl rozhodovat o vašem životě, včetně toho, koho si vezmete za muže? Považoval byste to za + nebo -? Ten někdo by mohl rozhodovat, kdy a jak zemřete: ve válkách při rozšiřování území nebo při stavbě měst, apod. Líbilo by se vám to? Je to plus nebo mínus? Mě by se tedy v té době žít nechtělo.
Petr: pokud vím, budoval Petrohrad a při stavbě zahynuly tisíce/desetitisíce poddaných. Chtěla byste, aby váš muž zahynul jako mužik při stavbě nového carova sídla?
A fakt jste hledala na internetu? Moc tomu teda nevěřím. Když se dívám na stránky o Petrovi, cs.wikipedia.org/... rozhodně bych našla spoustu dalších mínusů, například:
Obecně platil Petr Veliký za nemilosrdného vládce, který krutě potíral jakýkoliv náznak odporu vůči své absolutní vládě: : Např: Vzpoura střelců byla potlačena. (Proč se asi bouřili? Že by byli s něčím nespokojeni?) 130 střelců bylo popraveno za dezerci nebo vzpouru a stovky dalších vyhoštěny na Sibiř nebo uvězněny. To však Petrovi nepřipadalo dostatečné ... nařídil další popravy, jimž padlo za oběť 1182 střelců, někteří byli oběšeni na moskevských hradbách, jiní sťati. Pět z nich prý sťal sám car a další popravovali významní bojaři a knížata, mimo jiné i Petrův oblíbenec Alexandr Menšikov. Popraveni byli i kněží, kteří střelcům v průběhu povstání žehnali. 601 ze střelců, vesměs mladistvých, bylo bičováno nebo cejchováno a posláno do vyhnanství na Sibiř. Považujete to za plus nebo mínus?
Nechal umučit svého vlastního syna.
Při svém vládnutí používal ke špiclování lidí tajnou policii. Myslíte, že toto jsou plusy nebo mínusy?
Kateřina Veliká: To samé: Robota a nevolnictví, krutý život nevolníků, kteří museli tvrdě pracovat proto, aby šlechta a car mohli žít v blahobytu, sami přitom často neměli z čeho žít, takže se často bouřili (např. Pugačovovo povstání). Kateřina je nechala potlačit, popravit. Vidíte o jako plus nebo mínus?
Její dobyvačné války stály životy tisíců/desetitisíců poddaných. Myslíte, že toto jsou plusy nebo mínusy? Asi jak pro koho, Pro ty mužiky to plusy rozhodně nebyly.
Z wikipedie: Pro naprostou většinu obyvatel Ruska – tedy nevolníků bez majetku – se za vlády Kateřiny Veliké nic nezměnilo. Jejich život byl stejně krutý a tvrdý jako za všech předcházejících vládců. Rovněž školství zůstalo na stejné úrovni a nadále asi 97 % obyvatel Ruska neumělo číst a psát. Mezi negramotné patřila i většina šlechticů, což bylo v té době třeba v Evropě naprosto nepředstavitelné.
Mě by se v její době žít fakt nechtělo. A kdybych byla nevolník, rozhodně bych v její vládě viděla samé mínusy. Takže asi dost záleží na tom, kdo ty plusy a mínusy posuzuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.