Bateriemi se zaobírá fyzika nebo chemie?

Od: odpovědí: 10 změna:
Doteď jsem si myslel, že fyzika. Ale Nobelovka za lithium-iontovou baterii byla v oboru chemie. Kam spadají baterie, do fyziky nebo chemie?
10 odpovědí na otázku

 

 


3x

Elektricky do fyziky, procesy probíhajícími uvnitř do chemie.

 


3x

Chemie a fyzika jsou tak propojené obory, že nelze dělat chemii, aniž bys znal důkladně fyziku, a naopak. Elektřina je fyzika, elektrolýza už chemie. Spektrální čáry jsou fyzika, zkoumané látky už chemie. A tak dále. Takže spousta věcí se zařazuje do mezioboru, kterému se říká fyzikální chemie. A dost často se stává, že cenu za fyziku dostane chemik nebo naopak.

 


2x
avatar jenyk

Vědní obory spolu úzce souvisí.

Včera byl na ČT 24 bezvadný pořad, ostatně jako každou sobotu od osmi večer a sice Hyde Park Civilizace. Hostem moderátora Daniela Stacha byl francouzský vědec, nositel Nobelovy ceny za fyziku 2018, Gérard Mourou.

Ač fyzik, který se zaobírá femtosekundovými lasery, neměl ponětí, že by to mohlo fungovat ve zdravotnictví. Nakonec se tyto lasery běžně používají v očním lékařství.

Je to tedy více fyzik a nebo lékař?


Ano, pořad jsem viděl, stejně jako většinu zajímavých dílů Hyde Park Civilizace. A bezpochyby to je fyzik, nikoliv lékař. Jak jste to ale myslel na baterie? Jakou to má spojitost?

Ne na baterie.

Myslel jsem to jako vysvětlení prolínání oborů. Baterie je fyzika i chemie, tohle fyzika i lékařství. Podobných příkladů by se našlo jistě nespočet.

 


2x
avatar jethro

Třeba dělostřelecké baterie patří do vojenství.

A co vodovodní? ;)

A využívají poznatky z fyziky a chemie

 


0x

Prolínání mezi fyzikou a chemií je tak velké, že vedlo ke vzniku specializace v chemii - fyzikální chemie. Je to podobné, jako ne stycku chemie a biologie - biochemie.

 


0x
avatar jabraka

Kolega Jojožka to řekl správně.Není vědeckého oboru,který by se obešel od ostatních .

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]