Nejste přihlášen/a.
chtěla bych se zeptat ,do kdy je rodič povinen platit výživné,pokud dítě studuje do 28let.Děkuji
Platit je povinen do té doby, dokud není dítě se schopno samo živit nebo dokud se soustavným studiem připravuje na povolání. V praxi to znamená, že jde o studium, které na sebe navazuje - t.j. po SŠ jde dítě na VŠ, pokud však např. mezi SŠ a VŠ několik let pracovalo a nyní studuje denně, tak výživné se platí dítěti třeba i do 28 let. V podstatě do té doby, než studium řádně dokončí a než rodič požádá soud o zproštění placení - při tom si soud zjišťuje, zda je dítě již opravdu schopno se samo živit. Pokud rodič nepožádá o zproštění, platí se dál.
Neznamená to však, že dítě studuje již třetí VŠ, přičemž z těch prvních dvou odešlo po pár letech a studium tam nedokončilo, nebo studuje na jedné VŠ již 7. rokem a konec studia je stále v nedohlednu. To by mohl soud uznat jako schválnost a vydírání rodiče.
"pokud však např. mezi SŠ a VŠ několik let pracovalo a nyní studuje denně, tak výživné se platí"
Jen pro ujasnění - znáte prosím takovouto situaci z praxe? Já jsem se setkala s opačným názorem, kdy výživné nebylo znovu přiznáno s odkazem na skutečnost, že "dítě" prokázalo schopnost samo se živit tím, že po SŠ nastoupilo do zaměstnání a je tedy již jen na něm, jak zajistí své potřeby a studium.
Děkuji.
Myslím, že povinnost rodičů je omezena věkem 26-ti let věčného studenta.
doplněno 20.07.10 22:06:"Myslím" = tedy nejsem zcela přesvědčen, raději ověřte, zkusím to také najít...
Vzájemná vyživovací povinnost není žádným věkem omezena. Ovšem po 18. roku věku si musí již potomek své "právo" u soudu uplatnit sám. Soud ovšem bude zkoumat důvody zda tato povinnost není v rozporu s dobrými mravy, dále potřebu této povinnosti a pochopitelně i možnosti rodiče.
To vše platí i naopak.
V žádném případě však by sou neměl akceptovat věčné studium na jedné škole, ale ani absolvování několika škol. Vždy tam by měla být zvážena podmínka, že je již připraven na samostatné zaměstnání byť s tou nejvyšší kvalifikací.
doplněno 20.07.10 22:59:A jak si dobře pamatuji dle politiků VV si student může i přivydělat na jahodách v Anglii 30 000,- Kč za měsíc.
Vyživovací povinnost zcela jistě není omezena věkem "dítěte", ale je dána jeho schopností živit se vlastními silami. Teoreticky pokud jde o zdravotně handicapovaného potomka neschopného se samostatně živit, vyživovací povinnost rodiče nemusí zaniknout nikdy. U studenta VŠ by v případě sporu mezi povinným rodičem a vyživovaným dítětem soud posuzoval právě schopnost samostatné obživy, a osobně se domnívám, že nejsou-li nějaké mimořádně závažné důvody k prodloužení doby studia, přikloní se po dovršení 26 let věku studenta spíše k zániku vyživovací povinnosti.
Zdravý dospělý člověk by měl mít ctižádost osamostatnit se a neviset rodičům na krku. I při studiu lze pracovat, nebo obráceně i při práci lze studovat.
Milá Olinko, podle zákona o rodině máte stejnou povinnost vy sama k rodičům-už jste si to uvědomila? Jako rodič bych tedy 28let starého studenta sice podporovala pokud bych sama měla dostatek ale jistě bych mu nevyplácela apanáž. Domnívám se, že je čas zamyslet se a začít pracovat. Pokud se ptáte na to (právě mi to došlo) jak dlouho je povinen např. otec platit na dítě tak pokud se nemýlím do 26 let, pokud je ale nějak hendikepované tak třeba až do jeho smrti.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.