Dobrý den věděl by prosím někdo jak tyto věty vyjádřit bez podmětu předem dekuji: V dálce duněl hrom. Někde blízko uhodil blesk. Podle předpovědi přijde v noci mráz.
První větu bych napsala jinak, protože ze slovesa dunět není jasné, oč šlo. "V dálce (za)hřmělo." Druhá: "Někde blízko uhodilo." Obě dvě se v běžné řeči stále používají.
V té třetí bych místo "přijít" a "mráz" použila dvě slovesa. (Zkus to aspoň.)
U prvních dvou tu bezpodmětnou konstrukci (věta jednočlenná) už moc v běžné řeči nevyužíváme, každopádně to vypadá tak, že přísudek zůstane, jen se tam "octne" ta bezpodmětná konstrukce s fiktivním zájmenem "ono", např. V dálce dunělo.
Možná je to individuální/ krajové? Protože já jednočlenné věty tohoto typu používám naprosto běžně. Venku hřmí, na obzoru se zablýsklo a někde uhodilo... apod. Podobně to slýchám ve svém okolí.
Zadunělo v souvisloti s počasím rovněž nějak nepoužívám... A pokud bych to použila v jiném kontextu, přidala bych opravdu podmět "něco". Jenomže tady jde právě o to, že věty popisující meteorologické jevy bývají běžně jednočlenné. Krajové(?) zvyklosti se ale zjevně mohou projevovat i zde...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.