Nejste přihlášen/a.
K pomědění železného plechu dojde i bez použití elektrického proudu.Chemická afinita měděných iontů v siranu měďnatém je menší než železných a ty se navzájem vymění,.Roztok pak bude síran železnatý a měď se na plechu vyloučí.Stejný proces funguje i se solemi stříbra v roztoku.Na měděný či železný předmět lze nanést ionty stříbra z roztoku dusičnanu stříbrného.Toto už by jako školní projekt fungovalo.Postup funguje tak,že se dokonale očištěný a odmaštěný předmět ponoří do roztoku měďnaté nebo stříbrné soli a nechá se nějakou dobu působit.Po vynětí se lehce opláchne destilovanou vodou a nechá usušit.Pokovený předmět je za sucha stálý,fixovat proti působení kyslíku je ho možno lakem na vlasy
JABRAKA
Když se očištěný kus železa potře roztokem modré skalice ve vodě, ihned se na železném povrchu vyloučí hnědo černohnědý povlak mědi, do kterého zámečník může rýsovací jehlou narýsovat čáry jako na papír. Bílé čáry jsou na hnědo oranžovém povrchu dobře vidět, dá se podle nich řezat, důlčíkem označit místa pro vrtání děr, atd.
Jak psal rádce Jabraka, pomědění nastane i bez elektrického proudu. Dal vám vyčerpávají odpověď, zaslouží si body
Jen to chce zachovávat hygienu a čistotu: nic s tím nepopatlat, po práci si umýt ruce a zjisti si, jak se bude zbytek likvidovat. Zásobník nepoužitého roztoku skalice nesmí být v láhvi od nápojů! Láhev musí být zřetelně označená co v ní je, atd. ale to jsou běžné věci které zná každý učeň zámečnického řemesla a možná i průmyslováci.
Není to krásný jednobarevný povrch, je to mírně flekaté, hnědo hnědo černo oranžové, ale pro orýsování materiálu to stačí. Drží to fest, pokud to má zmizet, tak se výrobek dá na další povrchovou úpravu do galvanické dílny, nebo se to prostě osmirkuje a povrch ošetří jinak.
pomědit klíč? Jestli máte roztok modré skalice někde po ruce, zkuste jím na zkoušku potřít nějaký zbytečný železný předmět, kterého nebude škoda. Třeba starý klíč, cokoliv. Železného. Můžete zkusit i jiné materiály, abyste si zkusi, na co to jde a na co to nejde.
Vyzkoušejte si také, čím se před poměďováním předměty nejlépe očistí, jestli stačí mechanicky osmirkovat, nebo nějakým pískem na nádobí se saponátem, nebo vyvaření ve vodě se sodou nebo něčím, netuším čím by to mohlo být. Opláchnout a pak zkusit pomědit.
V době,kdy jsem se intenzivně zabýval klasickou čb fotografií,jsem pomocí železného předmětu těžil z ustalovače stříbro.To se ovšem třeba ve filmovém průmyslu dělo profesionálně.ovšem pomědění elektrochemickou cestou se provádělo na příklad ve výrobě gramofonových desek.Nejprve se z roztoku elektrolytu s měďnatou solí-používaly se dobře rozpustné soli s různými dalšími přísadami ,vyloučila asi 1 mmsilná vrstva mědi na katodě anodou byly měděné tyče.Tato měděná vrstva sloužila k vyrytí zvukového analogového záznamu.Dalším kopírováním se na měděnou vrstvu se záznamem nanesla vrstva niklu0,2 mmtlustá a vznikla lisovací matrice.Velice žádané dnes analogové(LP desky)se touto technologií vyrábějí dodnes.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.