Nejste přihlášen/a.
V rovnici s dichromanem je důležité, že v té sloučenině jsou chromy dva. Oba se redukují z 6+ na 3+, takže se dohromady vymění 6 elektronů. Fe2+ jde na Fe3+ a potřebuje na to jen 6 elektronů, tak jich do reakce musí jít 6.
U manganistanu je to složitější. Musíš si uvědomit, že v manganistanu má Mn +7 a jde až na Mn2+ - získává 5 elektronů - kde je vezme? Ze šťavelanu - to je to (COO)22-. U organiky je složitější si představit, kolik má ten uhlík oxidační číslo, ale pořád platí, že kyslík má -2 (na celou molekulu = -8). Šťavelan je iont, který má náboj -2, a tím pádem ty uhlíky mají +3.
Každá molekula šťavelanu poskytne 2 elektrony při přeměně na 2 molekuly CO2. No a protože se nemůže oxidovat jen půlka molekuly: kdybys měla jen jeden MnO4-, tak bys přenesla přesně 5 elektronů a zoxidovala tak jen 2,5 molekuly šťavelanu, tak musíš všechno vynásobit 2x.
Základem řešení složitějších oxidačně-redukčních rovnic je setavení polorovnic pro oxidační a redukční děj s počtem předávaných elektronů. Při tom respektujeme stechiometrii oxidačního nebo redukčního činidla:
Mn(VII) + 5e = Mn(II); 2C(III) = 2C(IV) + 2e; je zřejmé, že počet předávaných a přjímaných elektronů musí být stejný. K tomu nám pomůže poměr elektronů - 5:2 a křížovým pravidlem stanovíme stechiometrické koeficienty:
2Mn(VII) + 5(2C(III)) = 2Mn(II) + 10C(IV) => 2MnO4- + 5C2O4-- + 16H+ = 2Mn(2+) + 10CO2 + 8H2O; počet H+ je takový, aby vázal 8O(-II) z manganistanu. Ta 2 před C(III) je v důsledku respektování stechiometrie redukčního činidla, které má v molerkule 2 uhlíky.
Zkus podle tohoto návodu zpracovat i příklad s dichromanem nebo reakci jodu s thiosíranem.
Ještě nějaké nejasnosti?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.