Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vedlejší věta příčinná

Od: gismo* odpovědí: 4 změna:

Zdravím vás,

měl bych prosbu, týkající se spojky "neboť", u které si nejsem jistý, jak to s ní skutečně je. Ve škole se učí, že spojka neboť se dáva mezi větami hlavními v poměru příčinném. U vedlejší věty přičinné se slovo neboť nepoužívá, ale používá se např. protože, ponevaž aj.

Takto mi to alespoň bylo sděleno ve škole. Uvedl jsem tento příklad:

Dneska nejdu do školy, protože mi neni dobře.

Dneska nejdu do školy, neboť mi neni dobře.

Bylo mi tedy učitelkou potvrzeno, že to první souvětí je podřadné s vedlejší větou příčinnou. To druhé souvětí však již je souřadné s poměrem mezi větami příčinném. Je to opravdu pravda, aby jedna spojka změnila takto souvetí a s vedlejší věty se stala hlavní, když význam je vlastně úplně stejný a pouze se vyměnilo protože za neboť?

Vim, že se jedná o prkotinu, ale mě by to zajímalo, protože mi to zkrátka nepříjde logické. Tak bych chtěl slyšet názory někoho, kdo v tomto opravdu ví. Děkuji.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pu®
hodnocení

6x

Dobrý den, Váš dotaz mě velmi zaujal, neboť češtinu potřebuji ke své práci a potřebuji ji znát dobře. Překvapilo mě, že spojka "neboť" je vykládána jako souřadící, tak jsem pátrala - a ejhle, je to tak. Logicky vzato by to měla být vždy spojka podřadící, v tom s vámi souhlasím, protože udává příčinu. Pokud ale chápu správně, pak lze větu uvozenou spojkou "neboť" klasifikovat jak jako větu vedlejší příčinnou, tak jako druhou větu hlavní v souřadném vztahu důvodovém, tedy "vysvětlujícím". Tedy tam, kde můžete vedle spojky "neboť" využít také spojky "totiž" nebo "vždyť", jedná se o věty souřadné v příčinném vztahu.
"Běž do školy, už je 8!"
"Já dnes do školy nejdu, neboť (vždyť) mi není dobře/není mi totiž dobře."

Skutečně je to tak, jak Vám p. uč. vysvětlila. Znovu říkám, z hlediska přísné logiky by mělo platit, že jde vždy o větu vedlejší příčinnou. Ale na stranu druhou - existuje-li i mezi hlavními větami vztah příčinný, pak nutně musí být rozdělení těchto dvou kategorií dáno spojkou, protože obsahový a logický vztah bude pčíčinný, ať jde o 2 věty hlavní ši 1hlavní + 1vedlejší. Nezbývá než se tedy na test naučit spojky uvozující věty v souřadném vztahu - a zbytek bude podřadný. Spojky najdete taxativně vyjmenovány, na Vašem místě bych použila nejnovější pravidla ČJ v tištěné podobě, nikoliv paskvil zde na netu, který se za ně vydává. Dobrý dotaz *palec*

doplněno 13.05.10 11:12:

Čtu to po sobě: V první části uvádím svůj soud, který vzápětí vyvracím - "neboť", jak spojku chápeme my dva, by mělo z logického hlediska uvozovat oba druhy vět (úvaha). Víme však, že taxativně vyjmenované spojky uvozují větu hlavní v příčinném vztahu (pravidlo). Mezi tyto spojky patří i spojka neboť. Omlouvám se za zmatky.

doplněno 13.05.10 14:46:

kujůů *hi*

limetka*

tedy pu - ;)klobouk dolů, to vůbec nejsou zmatky, ale dokonalý rozbor - bodík pro tebe *palec*

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Pročetl jsem *cteni* se zájmem dotaz i odpověď *palec*. Zase jsem o něco chytřejší ;)

 

durancea*
hodnocení

0x

Je to správně. Vidíš, stačí změnit spojku a vedlejší věta se "povýší" na hlavní :)

doplněno 13.05.10 13:28:

jee, Pu si za pátrání zaslouží bodíky!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]