Pozice nicht v německé větě

Od: ® odpovědí: 4 změna:

Mám v učebnici tuto větu:

Leider kann ich nicht zu deiner Party kommen, ich bin nämlich krank.

Chci se zeptat proč není "nicht" před slovesem "kommen", to je co nejblíže konci věty? Když v jiné větě z téže učebnice je toto "Ich kann also heute nicht kommen"

děkuji

4 odpovědi na otázku

 

 


4x

Protože je to zápor pro "kann" a ne pro "kommen"?

"Nemohl jsem přijít", ne "nepřišel jsem".

Ale nejsem němčinář, takže na mě nedej :)

 


2x
avatar iz

První odpověď má pravdu, zápor nicht se ve Vaší větě vztahuje ke slovesu können, nikoliv ke slovesu kommen.

Vaše věta má navíc nepřímý (důrazový) slovosled: Leider kann ich nicht...

Věta s přímým slovosledem: Ich kann leider nicht zu deiner Party kommen, ich bin nämlich krank. (Věta, kterou uvádíte jako další příklad z téže učebnice, má přímý slovosled a obsahuje jiné větné členy.)

Zápor nicht má opravdu stát co nejblíže konce věty, ale ne vždy je to možné. Vždy je potřeba se ohlížet i na další pravidla.


@ivzez

napsala jste

Zápor nicht má opravdu stát co nejblíže konce věty, ale ne vždy je to možné. Vždy je potřeba se ohlížet i na další pravidla.

můžete prosím dát nějaký odkaz na ta další pravidla? Někdy mám pocit, že pořadí slov ve větě ovlivňuje i snažší výslovnost vět, prostě pořadí slov takové, aby se věta lépe vyslovovala a zněla.

děkuji

@Boban,

to bych sem musela opsat pravidla z několika učebnic a připojit své mnohaleté zkušenosti → k tomu tu není prostor. Ta pravidla se nevztahují jenom k záporu nicht, jehož postavení ve větě ovlivňují i další pravidla, vztahující se k větné stavbě, případně k dalším větným členům.

Jenom pár častých postřehů: Zápor nicht by měl stát co nejblíže konci věty. V některých případech stojí až na konci. Např. Ich komme nicht. Zápor nicht zpravidla (také ne vždy) stojí před tím větným členem, který popírá.

Doporučení: Snažte se co nejvíce číst originální německé texty, z nich vysledujete nejvíc.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]