Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Skládání vzorců elektrotechnika

Od: standopramen odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, jsem student soue a chtěl jsem se zeptat, jestli se dají vzorce v elektrotechnice nějak skládat nebo něco takového. Těch vzorečků je opravdu celkem dost. A nebo jak si je lépe zapamatovat.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar elisa24

Jsou základní vzorečky, které si pamatovat musíš, z nich se odvozují jiné, stejně se budeš muset ale naučit, jakým způsobem... Zkus použít nějaké mnemotechniky.

standopramen
hodnocení

už si ani moc nepamatuju který jsou ty základní, protože já to v sešitě mám příklad přes příklad a už prostě nevím. právě ve škole děláme obvody Rc Rl Xc X l

 

majsterjoe*
hodnocení

0x

Důležitý je ohmův zákon, a jeho vzorec, při kterém se toho dá vypočítat dost.


doplněno 11.04.18 21:48:

Kolego, ono záleží co chceš vypočítávat. Na vše je potřebný vzoreček a tabulky. Délky, průřezy, odpory, izolace, impedance, výkony...

krom ohmova zakona snad jeste elektricky vykon (P=UxI) a důležité asi bude vědět něco o SI soustavě jednotek.

Nevím o žádném universálním vzorci, který se dá použít na vše. Ale to není jen elektrotechnika.

standopramen
hodnocení

ty znám ty jsou easy ale co ty ostatní

standopramen
hodnocení

Dobře, zatím děkuju!

 

hoststary*
hodnocení

0x

Pokud se vám zdá, že je vzorečků moc, zkuste si každý nový vzoreček napsat třeba na poslední stránku sešitu, abyste je měl všechny pohromadě. Není jich zas tak moc:

Ohmův zákon, výpočet U, I, R, k tomu vzoreček pro výpočet výkonu P, (W), práce (Ws, kWh), energie, výpočet vznikajícího tepla, převod Ws na J, apod.

Výpočet odporu vodiče podle materiálu (R=ρ.l/S), výpočet XL, XC, impedance Z, a když jste u toho, tak se z toho dá krásně odvodit Thompsonův vzorec pro výpočet rezonančního obvodu, výpočet mezního kmitočtu RC obvodu a dalších podobných, trošičku logaritmů pro výpočty zisků a útlumu v dB, atd.

Pár vzorečků a postup při výpočtu síťového transformátoru.. samozřejmě Kirchofovy zákony, ty jsou úplně logické, vzoreček pro zesílení tranzistoru h21 (nebo beta β), trošku logiky Něco z optiky, akustiky, záleží na vašem oboru.

Samozřejmě musíte dokonale znát a umět přeovody jednotek a používat je. A samozřejmě i obvyklou matematiku, výpočty rovinných i prostorových objektů, objemů, povrchů, atd.

Těch skupin vzorečků a vzorečků není moc, sám zjistíte,že se to točí kolem několika základních. Například je zbytečné si pamatovat vzoreček, že u tranzistoru je IE = IK + IB,, prostě je to součet proudů jako v jakémkoliv podobném obvodu.

Nedělejte si z toho vědu, myslete hlavou a nový vzoreček ze školy si ihned zkuste v praxi a napište si ho na zadní stranu sešitu, ať je máte pohromad

standopramen
hodnocení

Musím se v tom víc zorientovat, moc Vám děkuji za pomoc!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]