Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám úkol do matematiky a nevím jak rozložit 35 na součin prvočísel. Měl jsem třeba číslo 18 to je dvakrát devět a třikrát tři ale rozložit 35, vůbec netuším. Prosím pomozte. Děkuji. Nevím jestli se to právě může ale tipoval bych, že je to dvakrát 17,5.
A co je prvočíslo Vám nějak uniklo. Bez toho to nedáte dohromady.
Prvočíslo je přirozené číslo, které je beze zbytku dělitelné pouze jedničkou a sebou samým...
Přirozené číslo je celé kladné číslo
@kartaginec: Pokud myslíte to, že 1 není prvočíslo, pak máte pravdu, definici jsem neuvedl celou, proto ty tři tečky. Vzhledem k tomu, jakým způsobem je psána otázka, jsem to vzal "u huby".
Pokud myslíte to, že by do přirozených čísel patřila čísla nezáporná (a já neuvedl nulu), tak upřímně - nevím. Definice se různí, ale ve škole jsme nulu do přirozených čísel nezahrnovali.
Pozor, máte tam chybu!
Měl jsem na mysli to první, viz též můj příspěvek níže. Ani se vám moc nedivím, ostatně jsem vám dal bod, ale kvič nekvič, chyba to je.
Ostatně v tom svém přispevku níže, vzhledem k tomu , jak je dlouhý, určitě nějakou chybu či překlep mám a později se na to ještě podívám.
Učili jste se znaky dělitelnosti? Myslím si, že určitě ano, protože bez toho byste neobešli.
V tomto případě si řekneme, kdy je přirozené číslo dělitelné:
- pěti, je-li poslední cifra 0 nebo 5
35 - poslední cifra je 5
Takže víme, že 35 je dělitelné 5.
A máme příklad - 35:5=7 Pro kontrolu: 5x7=35
Tím pádem se 35 rozdělí na 5 a 7. Hotovo!
Vlastně bych ze zašátku měl vědět, která šíslo jsou prvočísla. Pak budu probírat ta, která jsou menší nebo rovna 35 a budu zkoušet, které z nich dělí 35; zde mohou přijít ke cti ta pravidla dělitelnosti, která uvádí @blanka33, i když, po pravdě řečeno, u tak malých čísel mi to pžijde skoro zbytečné. A která čísla jsou prvočísla? Vezmuto postupně: jednička není prvočíslo; v tom je definice, kterou uvádí @amper, chybná nebo spíše neúplná, protože on o tom určitě ví a jen si to zjednodušil. Prvočíslo je přirozené číslo větší než jedna, které je dělitelné atd. – dál už je to dobře. Takže mejmenší prvočíslo je 2, následují 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 27, 29, 31, a dost; další prvočíslo už je 37 a to je větší než 35. No a teď následuje postup, který uvání @blanka33 a jak vidáte, ož vlastně po prvním kroku jste hotov, takře pokud vás představa, že budete muset zkoušet jedenáct prvočísel, děsila, vaše obavy byly liché (a není to náhoda).
A jak zjistíte, kterí přirozená čísla patří mezi prvočísla? Jedna moýnost je pokus: prostě když uř znáte prví ch nekolik prvočísel, vezmete další číslo a zkoužíte ho jimi dělit. Sofistikovanější metoda je tak zvané Eratostheinovo síto , ale to tu uvádět nebudu; pokud by vás to zajímalo, podívejte se na odkaz.
A na závěr pro úplnost uvedu, že někteří matematici počítají mezi přirozená čísla i nulu, ale vy se reději držte těch kladných čísel. To jen aby vás to někdy nezaskočilo; ona ta nula lépe odpovírá představě, že přirozená čísla vyjadřují počet prvků množiny (včetně prázdné), ale zrovna v otázkách dělitelnosti by s tím byly trovhu problémy.
A stejně sinejsem jist, zda to zbyteřně nerozmazávám, pro vás možná bude i lépe obezit na ty předchozí příspěvky, ale prostě mitonedalo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.