Být z obliga

Od: odpovědí: 7 změna:

Ahoj,
s kamarádkou se nemůžeme shodnout, co znamená být z obliga. Můžete mi to prosím vysvětlit? Odkud se tohle slovo vzalo?

Děkuji

7 odpovědí na otázku

5x

Obligo, obligare - latinsky být upoután, být zavázán. Obligo znamená nějaký závazek, nutnost, povinnost. Být z obliga - nebýt nikomu ničím povinován, nemuset. Být v dané věci volný.

3x

"z obliga" se používá ve smyslu, že jsem si plnil povinnost, závazek (většinou v kontextu: "a víc už nemusím"). Obligace je závazek, slovo je původem z latiny.

2x

Latinsko český slovník - obligatio = závazek.

Slovník cizích slov - obligo = závazek, povinnost, odpovědnost, záruka, ručení.

Stačí?

1x

Nic s tím nemám společného, se mi to netýká, nemám k tomu žádné závazky.

0x

Z obliga znamená také být mimo posuzování, být "z něčeho venku". Např mě vyšetřovat policie nebude, jsem z obliga, já u toho nebyl.

0x

To je skutecně obligátní dotaz.

Upozornění od sys strejc 03. 08. 2017 13:49:14
*stop*

0x

být z obliga znamená být bez závazku vůči někomu.

Když nejsi nikomu nijak zavázaný nebo nějaký závazek splníš a máš od něj pokoj, pak jsi z obliga.

Příklad : Zaplatíš dluhy, jsi z obliga. Uděláš maturitu, jsi z obliga. Atd.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]