Předpojatý - význam slova

Od: odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,
dokázal byste mi někdo vysvětlit význam slova předpojatý?

Děkuji

10 odpovědí na otázku

 

 


3x

Ten kdo bez znalosti skutečnosti, informací a pod. zaujímá předem dané (většinou negativní) stanovisko.

 


2x
avatar iz

Ten, kdo "má jasno" předem → bez znalosti skutečnosti, dostatku informací apod. Přestože takový názor může být kladný i záporný, používá se slovo předpojatý převážně v souvislosti negativními stanovisky.

 


1x
avatar ladinpraha

Plný předsudků.

 


1x

Někdo "pojme" názor "před" tím (= dříve), než danou věc může zevrubně nahlédnout, posoudit, zvážit a pak ji pokud možno objektivně "pojmout".

 


1x
avatar kartaginec

Internetová jazyk/... k tomu praví:

Heslové slovo bylo nalezeno také v následujících slovnících: SSČ, SSJČ

SSČ

předpojatý příd. kniž. (předem) zaujatý 4: předpojatý postoj;
předpojatě přísl.;
předpojatost, -i ž

SSJČ

předpojatý příd. (proti komu, čemu) předem zaujatý, zvl. nespravedlivě, stranicky posuzující, mající předsudky: být proti někomu předpojat; být p. proti džezu; nepředpojatý kritik; p. způsob myšlení; práv. podjatý;
přísl. předpojatě: přistupuje k tomu p.;
podst. předpojatost, -i ž.: p. k manuální práci; práv. podjatost

 

24.07.17 16:23

0x
avatar kapkanadeje

Zaujatý.

 


0x

Nejvíc jsem to slyšela, když se mluvilo o soudním řízení. Soudce byl předpojatý a tudíž bylo předem jasné, že bude mít tendence nadržovat jedné straně, protože se znali např.s obžalovaným ze školních let. NEBO: Kolegyně jednou řekla, že jde k soudu a že má obavy z předpojatosti soudce, protože je to vzdálený příbuzný jedné z osob ve sporu. Asi je to totéž, jako podjatý. To asi napíší jiní.

Soud/ce může být "podjatý", tedy nikoli "nestranný" - přičemž nestrannost je jedna z podstatných podmínek soudního jednání. (Dokonce může být podána námitka pro podjatost a tím vyloučení z řízení.)

Nestrannost předpodjatost nevylučuje - abych zůstala u toho soudu, kde je to dboře vidět - soudce může být předpojatý vůči například určité skupině obyvatel, ale profesionálně a nepodjatě/nestranně rozhodne (by měl rozhodovat) vůči jejímu členovi podle práva, nikoli svých pocitů.

Znáte byť jen jednoho soudce, předpojatého vůči některé skupině obyvatel, který by dokázal rozhodnout nepodjatě (nestranně)?

Já ne. A nedovedu si ho ani představit (ledaže by to byl robot). Člověk se podle mne od předpojatosti nedokáže oprostit natolik, aby rozhodl skutečně nestranně. (Mohu se samozřejmě mýlit, proto se ptám.)

V souvislosti se soudci by mělo jít o podjatost...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]