Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nepodařilo by se Vám prosím někde najít, jaké je mezní napětí sigmaU a sigma0,2 slitiny olova a cínu? Nemohu to najít. Mockrát děkuju
Slitina olova a cínu = pájka
Jake konkretni slozeni a za jake teploty?
Napr. bezny Sn60Pb40 pri teplotach kolem 0°C ...52MPa mez pevnosti a 30MPa mez kluzu (relativne velky rozdil v kluzu a mezni pevnosti je dany velkou taznosti).
Pri pokojove teplote teplote uz to je ale jen 29MPa mez kluzu, pri 50 stupnich cca 23MPa a kdyz se ti spoj ohreje na stovku, pak uz mas jen asi 12MPa v kluzu.
Dale je nutno podle zpusobu namahani vzit v potaz treba i unavu. SnPb slitiny maji velmi nizke hodnoty napeti v creepu (pomale teceni materialu) uz i pri nizsi nez pokojove teplote (dokonce i pri teplotach pod 0°C). Pri stalem napeti uz kolem 1-2MPa a pokojove teplote dojde ke creepu (k pomalemu teceni materialu) a nasledne k poruse uz po desitkach nebo stovkach hodin. Pri 0.7MPa to bude mozna tak 1 rok.
Mezni napeti je kapacita, kterou dany material snese pred jeho kompletni destrukci. Tato hodnota neni zavisla na tom, zda je nebo neni material namahan, pouze to rika, jak moc to namahat muzeme, nez to kompletne praskne. Vase prvni otazka tedy nedava smysl. Zkuste otazku preformulovat.
7MPa mezniho napeti snese kratkodobe za beznych teplot jakakoliv pajka. U Sn60Pb40 se na tak malou hodnotu mezniho napeti dostanete az nekde nad 130 stupni Celsia. Coz nepredpokladam, ze u okapu nastane.
Samozrejme, ze slozeni slitiny ma vliv na pevnost.
Konkretni hodnoty hledam v lexikonu technickych materialu. Ten neni volne dostupny.
-
Mozna nez se pidit po nejakych cislech by stalo za to napsat, proc to potrebujete.
Pokud jde o obycejne pajeni pozinkovanych okapu, pak se bezne pouziva tzv. pajeci olovo. Tedy pajka s nizsim obsahem Sn (cca 25-30%) a vyssim obsahem Pb (cca 65-75%).
Olovene pajky by se ale myslim jiz spravne nemeli pouzivat, stale ale existuji, pripadne jde pouzit bezolovnata nahrada.
S konkretnejsimi informacemi ohledne letovani okapu urcite poradi nekdo zkusenejsi. Ja sem v tomto pirpade spis pres ty materialy.
Děkuji za odpověď, potřebovala jsem srovnat hodnotu mezního napětí, kterou jsou naměřila při laboratorních prací s tabulkovou hodnotou. Vyšlo mi to nějak špatně - málo, ale už je to odevzdané.
Aha. Ted uz chapu ten dotaz na 7MPa pri pokojove teplote.
Z dat do kterych koukam mi tu pri pokojove teplote nejblize vychazi pajkove slitiny India a stribra. Konkretne In97Ag03 ma dokonce pri pokojove teplote jen 5.4MPa mez pevnosti.
Ty se ale pouzivaji v hodne specifickych aplikacich.
Z cino-olovenych je tu nejslabsi Pb75Sn25 s cca 23MPa nebo s pridavkem stribra Pb88Sn10Ag02 s cca 22MPa.
Jste si jista, ze slo o SnPb pajku?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.