Samice od hada

Od: Datum: 08.08.17 13:37 odpovědí: 12 změna: včera 16:40

Dobrý den,
zajímá mě, zda existuje pojmenování samice od hada.

Žába-žabák, koza-kozel, slon-slonice a had? Hadice asi né. :-D Takže její pojmenování neexistuje? Je ještě nějaký takový případ? Co mě napadá myš-myšák, křeček-křečice atd vše jde utvořit.

Berte prosím dotaz seriózně, děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.17 13:43

Třeba podobně Krab :-D

Chobotnice, ptakopysk... těch asi budo hodně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.08.17 13:46

Zřejmě speciální název pro samici neexistuje neexistuje. Třeba havran.

Datum: 08.08.17 13:49
Samozřejmě ze existuje. Kdo sleduje ruzne dokumenty tak u techto druhů vzdy slyší "samice xxxxxxxxx" takze jak rika trpaslík : neni to banan, ale samice hrabáče :)

Datum: 08.08.17 16:08

Havran co? Samice havrana je havranice, v jakém kontextu ho zde uvádíte?

Datum: 13.08.17 13:46

Asi se budete divit, hledala jsem to na Ontole a tam uvádějí havranice, vraník (samec vrány). Ale u těch, co to nejde se uvádí krabí samice, samice tučňáka atd.

Od: lego®
Datum: 13.08.17 15:38

Kdyz se rekne vranik, takl si vybavim uplne jine zvire (cernej kun) nez ptaka.

Datum: 13.08.17 16:04

Ajo, Ajo, tak jsem se na Ontolu podíval, a i tam se někde níž píše, cituji: "Nečekal jsem, že by mou odpověď mohl vzít někdo vážně.!" Poradny jako je tahle nebo Ontola jsou jen názory lidi a ne uznávaný slovník. Dodatek: Chtěl bych být hadem,lehneš a jdeš. Nebo raději hadicí, lehneš a tahají tě. -. To asi nebude samice hada.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.08.17 15:17

Samice hada (bez předložky).

Datum: 08.08.17 16:16

Slovní rozlišení samců, samic a kastrátů bylo a je důležité z hlediska chovu a jiného užitku. Setkáváme se s ním zejména u domácích zvířat. Kůň - hřebec, kobyla, (klisna), valach. Také u lovné zvěře bylo a je toto rozlišení vhodné. Jelen, laň. Ale u převážné většiny živočichů v minulosti nebyl důvod pohlaví nějak slovně odlišit. Pak se běžně hovoří o samci či samici pelikána, morčete...

Pohlaví u hadů rozlišují pouze chovatelé hadů. A ještě docela obtížně.

http://mujweb.cz/richardhorcic/clanky/Urcovani%20pohlavi/urcovani%20pohlavi.htm

had hadice, krab krabice, beran beranice - milá hra malých dětí se slovy :)

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.08.17 10:13
Jeden související vtip: prochází se takhle pán se slečnou a slečno uviděla letadlo. Jé
., aeroplána". "Aeroplán, slečno. " vy máte ale oči"

Datum: včera 16:35

jj, legrácky a srandičky.

Samice od hada je taky had a ne hadice nebo hadka, samice od havrana polního je taky havran polní a ne havranka polní, samice kalouse ušatého je taky kalous ušatý a ne kalousa ušatá a totéž platí i v opačném gardu. Samec od sovy pálené je taky sova pálená a ne sovák pálený, samec od vrány šedivky je taky vrána šedivka a ne vranák šedivák atd. *smich*

Ohodnoceno: 1x

Datum: včera 16:40

Ale Sovák existuje, Jen nevím, jestli je pálený. *zmateny*

(Jí vím, srandičky, srandičky.)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.