Příklad z fyziky

Od: Datum: 06.06.17 15:54 odpovědí: 3 změna: 08.06.17 17:53

Dobrý den, prosím o pomoc s tímto příkladem. S fyzikou nemám nic společného a potřebuji jenom projít... Předem děkuji ochotným jedincům!

K baterii je připojena žárovka a dioda a) v propustném směru b) v nepropustném směru Nakreslete schémata zapojení. Nakreslete a popište pohyb částic v diodě. Kdy bude žárovka svítit?


avatar
Upozornění od sys strejc 06. 06. 2017 18:56:19
Po pokorném žebrání by se slušelo za kvalitní pomoc alespoň poděkovat! Slovem nebo hodnocením! *hej*
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: xx
Datum: 06.06.17 16:09
Ohodnoceno: 2x
 
Od: hoststary
Datum: 06.06.17 16:09

Schématíckou značku baterie znáte, hlavně na ní vyznačte polaritu + a -. Také znáte schématickou značku žárovky, má dva vývody, nemá žádnou polaritu, na polaritě nezáletí. Také znáte schématickou značku diody. Proud diodou teče ve směru šipky, tedy od anody ke katodě, to je tedy propustný směr. Proti směru šipky proud neteče, je to tak zvaný závěrný směr.

Nakreslíte obvod a podíváte se, jestli vám může proud z + vývodu baterie protékat diodou ve směru šipky, pak řeknete, že dioda je v propustném směru a žárovka svítí, nebo nemůže protékat, protože by šel proti šipce a tak žárovka nesvítí, dioda je v závěrném směru.

Při změnách obvodu do propustného nebo nepropustného směru diody máte dvě možnosti, buď měníte polaritu baterie, nebo diody.

Rádce xx byl rychlejší


doplněno 06.06.17 16:35:

obrázky najdete na wikipedii

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.06.17 17:53
avatar

Schema elektrického obvodu bude následující.Zakreslete zdroj proudu,baterii.Pak diodu.obvykle by neměl chybět vypinač ,který obvod přeruší.A vodiče,které spojí jednotlivé části a žárovička,která indikuje průchod proudu.Částice,kteé zajišťují elektrický proud jsou samozřejmě elektrony.Ty proudí od záporného pólu zdroje ke kladnému,ale existuje dohoda ,že skutečný proud je opačný,tedy od záporného pólu ke kladnému..Mi to dělá problémy dodnes.Ve schematu je proud přes diodu směrován značkou diody v propustném směru jako šipka a závěrný směr je proti kolmé čárce.Proud proteče diodou a žárovka se rozsvítí.Pokud bude proti proudu nastavena čárka diody,žárovka se nerozsvítí..

Toto vysvětlení jsem mnohokrát aplikoval dětem v kroužku elektroniky a většina to hned pochopila.Ideální je si to znázornit elektronickou stavebnicí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.