Elektrárna - co je na obrazku?

Od: Datum: 14.02.17 22:11 odpovědí: 12 změna: 25.06.17 23:43

Zdravím, nevíte někdo prosím, co je to to velké potrubí vedoucí do chladící věže a co je v té bílé nádrži? Není to náhodou potrubí s chladící vodou? Pokud ano, proč je to tak velké a jak je možné tam to nasát čerpadlem?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.02.17 22:23
avatar

Tipnul bych si, že tou trubkou tam proudí vodní pára, která točila generátorem a ve věži se rozplyne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 22:27
avatar

Podle bordelu kolem, to tipuju na staveniště elektrárny, do chladící věže vede vstupní potrubí s horkou vodou, které končí nahoře, pod vrcholem věže, kde se voda rovnoměrně rozstřikuje a stéká dolů. Výstup z věže bude nejspíš pod zemí.?Asi?.

A k té bílé věži nevím kterou máte na mysli. Vysloveně bílou nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 07:09
To hrubé potrubí je takové hrubé proto, protože je to jenom obal. Pod tím je ještě deset - dvacet čísel nějaké izolační vaty a teprve pak je tam potrubí s horkou vodou nebo párou
Ohodnoceno: 1x
 
Od: hdhsh
Datum: 15.02.17 09:23

a nevíte, jestli je tam tedy pára, nebo voda? Případně, může existovat obojí?

 
Datum: 15.02.17 10:21
avatar

Je to chladící věž. Tou rourou teče horká voda do věže, kde je "cedník", kterým voda protéká v tenkých pramíncích do nádrže dole. Proudícím vzduchem, nasávaným přirozeným tahem věže tím "podloubím" dole, se při styku pramínků vody, tekoucích dolů, se vzduchem, proudícím nahoru, voda ochlazuje (jako když chladíte čaj přeléváním). Ten cedník je v úrovni zaústění oné roury, nad ním už není nic. Věž je tak vysoká proto, aby se vytvořil dostatečný tah (komínový efekt) pro přirozené proudění vzduchu.


doplněno 15.02.17 14:15:

figurek - Pára nejde do chladící věže. Pára jde do uzavřeného kondenzátoru, kde kondenzuje pomocí chladící vody. Teprve tato chladící voda, ohřátá v kondenzátoru párou, je vedena do chladící věže. Po ochlazení je vedena zpět do kondenzátoru. Parní okruh je od vodního hermeticky oddělen.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.17 12:00
avatar

ta velká trubka je parovod, který odvádí páru do chladící věže. Má tak velký průměr proto, že pára musí být úplně vyexpandovaná a musí být úplně bez tlaku. Je tepelně zaizolovaný, aby se kondenzát tvořil až ve věži a izolace je překrytá vnějším skružovanými plechy. Proto ta trubka vypadá tak kostrbatě.

Bílou nádrž nevidím.*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dota
Datum: 15.02.17 14:20

Odkud se přivádí ta pára? Když jsem se díval na video ( od 4:24 - 5:08) , tak tam je jen horká voda, která se roztřikuje v chladící věži. Nevíte, jak to přesně je?


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 14:43
avatar

Tak ještě jednou.

Pára v elektrárně vzniká v kotli, nebo reaktoru. Potrubím se vede k turbíně, kterou roztáčí. (S turbínou je spojený generátor, který vyrábí elektřinu). Pára následně jde do kondenzátoru, kde se pomocí chladícího okruhu ochladí a zkondenzuje. Kondenzát je odváděn zpět do kotle, kde z něj znovu vzniká pára. Tahle pára je pod vysokým tlakem a vpřípadě jaderné elektrárny může být i radioaktivní. Ta se v žádném případě nesmí dostat ven. To je t. zv. "primární okruh". V "sekundárním okruhu" koluje jen horká voda, ohřátá párou v kondenzátoru. Z kondenzátoru teče horká voda do chladící věže, kde se pomocí proudícího vzduchu ochladí a je čerpána zpět do kondenzátoru a tak pořád dokola. Ty 2 okruhy nejsou nikde propojené, takže do věže se dostává jen čistá voda. Tlaková pára z primárního okruhu v žádném případě ve věži není. Ten mrak nad věží je v podstatě neškodná mlha z vody, která se ve věži při ochlazování odpaří.


doplněno 15.02.17 14:52:

No, trochu jsem to zamotal*hi*, s tím primárním a sekundárním okruhem je to trochu jinak. Ale na principu to nic nemění. Mimochodem, v tom videu je to podáno naprosto přesně a srozumitelně. Lépe Vám to těžko někdo vysvětlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 15.02.17 17:38

Může to být i roura kouřovodu - pro odvod spalin z kotle. Např. v elektrárně Chvaletice se v běžném provozu odsířené spaliny odvádějí kouřovody (o průměru 8 metrů - projel by tím londýnský dvoupatrový autobus!) nikoli do komínu, ale právě do chladících věží, kde společně s vodní párou odcházejí pryč. Dochází k lepšímu rozptýlení spalin než při odvodu do komínu, který se nyní používá pouze při najíždění bloku (pomocí mazutových hořáků).

Ta stříbrná nádrž může být odsiřovací zařízení kouřových spalin, rozstřikuje se zde emulze mletého vápence rozpuštěného ve vodě.


doplněno 15.02.17 17:42:

Takto vypadá ústí kouřovodu do chladící věže v elektrárně Chvaletice:


doplněno 15.02.17 17:45:

Takto vypadá ústí kouřovodu do chladící věže v elektrárně Chvaletice. Roura je tepelně izolovaná a máí průměr 8 m.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uznevim
Datum: 15.02.17 18:28

... vaše odpověď je jediná správná. Celkem udivující a vtipné jsou teorie předchozích rádců, kteří ač vůbec neví o co jde tak radí o stošest. Samozřejmě že se jedná se o spolinovod vedoucí do chladící věže. Ta baňka ze které to vede je poslední stupeň odsíření. Moderní, nebo rekonstuované, elektrárny už komíny vetšinou nemají, např. elektrárna Tušimice, spaliny jdou prostě do chladících věží.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ja1
Datum: 15.02.17 18:43

Děkuji. Ještě bych pro zajímavost dodal, že toto napojení bylo prováděno dodatečně a to tím způsobem, že nejdřív byla těmi přírubami stažena a zpevněna stěna chladící věže a teprve potom v tomto mezikruží vytvořen průchozí otvor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pet111
Datum: 25.06.17 23:43

To zelené potrubí vypadá spíše jako odvod spalin z elektrárny, Spaliny projdou elektrofiltry a pokračují do vápencové vypírky. Nádrž pod zeleným potrubím bude vápencová vypírka spalin. Tah v chladících věžích je takový, že nahradí běžný vysoký komín.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.