Kdybyste a kdybyjste

Od: Datum: 13.02.17 11:47 odpovědí: 7 změna: 13.02.17 14:33

Dobrý den,
můžu psát obě možnosti kdybyste - kdybyjste nebo ne? Jsou obě správně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.17 11:50

Správně je "kdybyste". "Kdybyjste" je nesmysl.

doplněno 13.02.17 12:13:

koukněte třeba sem.

doplněno 13.02.17 14:40:

KARTAGINEC - "kdybysem to byl věděl, tak bysem sem nechodil"

To je známá průpovídka z filmu "Knoflíková válka". Tam je to ovšem schválně špatně, takže v tomhle případě je to vlastně dobře. ;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.02.17 13:40

Už odpověděl Magdon, ale "kdynujste" m stejně jako pžípadné k"kdyby jste, kdybyjsem, kdyby jsem kdyby jsi, kdybyjsi, / atd. je taková zvrhlost, že mi to nedá a musím to zopakovat.

Mimochodem, čpatně je i třema kdybysem ("kdybysem to byl věděl, tak bysem sem nechodil", ale to mne bolí míň, ba někdy, viz text v závorcel to vybrávění přidá na koloritu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.02.17 14:22

Já bych řekla, že k takovým podivným chybám (*kdybyjste apod.) vede dotyčné pisatele správná intuice, která jim napovídá, že ono (-)byste má nějakou spojitost se slovesem být.

Problém je pouze v tom, že (-)byste je od původu aoristový tvar slovesa být a žádné j (jste) tam nikdy nebylo. Aoristový původ mají i -bych a -bychom, proto jsou vlastně svým způsobem nesmyslné i tvary kdybysme a kdybysem (ten druhý jsem osobně nikdy neslyšela, snad pouze četla; to je něco regionálního – středočeského?).

doplněno 13.02.17 15:01:

Tak tento film jsem neviděla, díky za doporučení. :-D

Co se týče onoho výrazu – regionální zřejmě bude, i když možná zasahuje širší oblast, než jsem původně myslela. U nás ho ale třeba neuslyšíte...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.02.17 14:33

Ildiko, kdybysem (to byl býval věděl...) je hláška z půvabného starého francouzského filmu Knoflíková válka. Vřele doporučuji!

Jinak já v hovorové řeči "mezi svými" často a ráda používám nespisovné výrazy a "kdybysem" mezi ně rozhodně patří.

Datum: 13.02.17 13:43

Zdravím. Pouze kdybyste je správně. Kdybyjste (případně kdyby jste) je špatně.

Od: damandys
Datum: 13.02.17 13:44
Stačí číst a slovo kdybyjste nenajdete. Můžete se také podívat na www.pravidla.cz

Datum: 13.02.17 14:15

Kdybych já, kdybys ty, kdyby on.
Kdybychom my, kdybyste vy, kdyby oni.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.